Blog

En Çok Tercih Edilen Koltuk Renkleri – 2024 Trendleri

En çok tercih edilen koltuk renkleri ve 2024 trendleri incelendiğinde çok sayıda öneri ile karşılaşabiliriz. Koltuk bir evin en önemli eşyaları arasında yer alırken aynı zamanda kullanıcısına konforu ve rahatlığı sunması beklenen bir üründür. Salonda ya da oturma odasında kullanılacak koltuklar için renk seçimi yapılırken evin stilinin göz önünde bulundurulması gerekir.

2024 yılında hangi renklerin trend olacağını ve koltuk seçimi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız sizin için bir araya getirdiğimiz bilgilere gelin birlikte bir göz atalım.

Minimal Tarz Sade ve Şık Renkte Koltuklar

2024 koltuk renkleri

Minimal tarz sade ve şık renklerden söz edileceği zaman beyaz, nötr tonlar ve pastel tonlardan yararlanılması uygun olur. En çok tercih edilen koltuk renkleri evdeki dekorasyon stiline göre belirlenir. Bunun için de stili yansıtacak renk tonlarına yönelmek uygundur.

2024 yılında farklı tarzlarda yapılacak dekorasyon için kullanılabilecek renk paleti ise değişiklik göstermektedir. Minimalist bir stilde en sık tercih edilen renk beyaz, bej, krem gibi tonlar olduğundan bu tarz bir dekorasyon söz konusu ise açık renklere yönelmek uygun olur.

Minimal tarzda sadelikten ödün verilmemesi gerekirken az eşya ile çok işlevsellik sağlanmalıdır. Sakin, dinlendirici mobilyalar günlük yaşamın kargaşasından uzak bir atmosfer yaratmak için tercih edilir.

  • Beyaz Tonlar
  • Nötr Tonlar
  • Pastel Tonlar

Modern ve Sofistike Koltuk Renkleri

Modern bir tarz elde edilmek istendiğinde mekanın büyüklüğünün dikkate alınması gerekir. Modern tarzda en sık kullanılan renkler açık tonlardan oluşur. 2024 yılında doğal renklerin yanı sıra malzemelerin de revaçta olması beklenmektedir.

Bu nedenle doğanın yaşam alanlarına yansıtılması uygun olur. Doğada yer alan renkler arasında yeşil, sarı ve bu renklerin tonları en sık tercih edilenler arasındadır. Organik taşlar, ahşap ürünler, bambu malzemeler ev dekorasyonu yapılacağı zaman en sık tercih edilecek malzemeler arasında yer alır.

Duvar ve mobilyalarda da doğallığın yansıtılabilmesi için sarı ve yeşilin yanı sıra pudra tonlarından yararlanılabilir.

Kahverengi Koltuklar

Kahverengi samimi bir renktir. Bu renk sakinlik hissini insanda yaratırken zarafeti de beraberinde getirir. Dekorasyon sırasında kahverengi koltuklar seçildiğinde bu renkle kombinlenebilecek diğer renk paletleri de dikkate alınmalıdır.

Sarı ve yeşil tonları kahverengi ile en sık kombinlenen seçeneklerdir. Mekana hem şıklık hem de zarafet katabilme özelliğinde olan kahverengi zamansız bir seçenek olması bakımından da tercih edilenler arasında yer alır.

Retro ve Vintage Zarafeti Yansıtan Koltuklar

Zarafeti yansıtan çok sayıda renk bulunur. Koltuğun hangi alanda kullanılacağı ve bu mekanın ölçüleri dekorasyon sırasında önemsenmelidir. Koltuk takım olarak yerleştirilecekse bu durumda alanın yerleşim planına uyulması uygun olur.

Koltuğun renk seçimi sırasında da zümrüt yeşili, gri gibi tonlar seçildiğinde üzerine yerleştirilecek kırlentlerde sıcak renklere gidilebilir. Buna ilaveten koltuk dekoratif malzemelerle de ilgi noktası haline getirilebilir.

2024 yılının mobilya trendlerinden biri de Retro ve Vintage stilindeki ürünlerdir. Geçmişin sıcak dokusunu yaşam alanlarına taşımak isteyenlerin tercih edeceği bu stilde konfor da beraberinde gelir.

Krem Rengi Koltuklar

Krem rengi koltuklar yaşam alanlarının vaz geçilmezleri arasında yer alırken minimal tarzın en önemli destekçileri arasındadır. Küçük alanlar olduğundan daha ferah gösterileceği zaman krem rengi ideal sonuçlar vermektedir.

Krem rengi bej ya da beyaz gibi aydınlık bir renktir ve son dönemlerde dekorasyonda sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.

Doğal ve Sıcak Renkte Koltuklar

Doğal ve sıcak renkler doğayı yaşam alanlarına taşıyabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede ortamda sakin ve dingin bir atmosfer elde edilebilir. Huzurlu bir ortam yaratılacağı zaman doğadaki renklere yönelmek her zaman doğru sonuçlar elde etmeye yarar.

Bunun için yeşilin tonları, mavinin tonları ideal çözümler sunar. Yeşil renk kendi içinde barındırdığı tonlarla alternatif sunabilmesi açısından ideal seçeneklerden biridir. Bu tür koltuklar sıcak renkli kırlentlerle desteklenebilir.

Yeşil Koltuklar dingin bir ortamı vadeder. Zamansız bir renk olan yeşil her dönem klasik renkler arasında yer alır.

Turuncu Koltuklar

Sıcak renk gruplarından biri olan turuncu koltuklar bulundukları mekanda aidiyet hissi yaratır. Canlı renk tonlarından hoşlananlar için ideal bir seçenek olan turuncu koltuklar da kişisel beğenilere bağlı olarak tercih edilebilecekler arasındadır.

Lacivert Koltuklar

Derinlikli bir renk olan lacivert bulunduğu mekana karakter katması ile öne çıkar. Bu yıl da tercih edilecek stile bağlı olarak lacivert koltuklar evleri süsleyecek renk skalası arasında yer almaktadır. Lacivert sakinleştirici etkisi ile özel bir renktir.

Rahatlığın ve konforun yanı sıra şıklığın da habercisi olan lacivert koltuklar mekanda derinlik etkisi yaratır. 2024 yılı birçok stilin kullanılabileceği bir yıl olurken ev tekstili seçilirken de desen ve dokuların kullanılmasına bağlı olarak yaşam alanlarında canlılığın da yakalanması mümkün hale gelecektir.

2024’te Renk Paletinde Trendini Artıran Renkler

2024 renk paleti pastel tonlardan oluşurken doğanın yaşam alanlarında daha fazla hissedilebilmesi için mobilyaların dışında aksesuarlarda da bu tonların kullanılması mekanda yumuşak geçişlerin elde edilmesini sağlar.

Dekorasyon yapılırken hangi renklerin birlikte kullanılacağının bilinmesi mekanda görsel bir etki yakalayabilmek için gereklidir. Tamamlayıcı renkler birlikte kullanıldığında yüksek kontrastlı bir etki yakalanabilir.

Sarı ve mor birlikte kullanıldığında birbirini tamamlar. Kırmızı ve yeşilin de birbirini tamamlayabilme özelliğinden yararlanılabilir. Alanda güçlü etki yaratabilme özelliğine sahip olan bu renkler kullanılacağı zaman da dozun doğru ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

2024 Dekorasyon ve Renk Trendleri

2024 yılı dekorasyon ve renk trendleri arasında ise klasik mimari unsurlara geçişin söz konusu olduğu görülmektedir. Duvarlarda yumuşak ve sofistike bir dokunuş yakalanmak istendiğinde doğal ve mat boyalara yönelmek etkileyici çözümler sunması bakımından tercih edilecekler listesinde yer almalıdır.

Doğal dokular, yumuşak renk tonları 2024 yılında en sık tercih edilecekler arasında yer alırken ışık renklerinin iç mekanda yaratacağı etkinin de göz önüne alınması gerekir. Oturma odalarında tercih edilebilecek olan sıcak beyaz sayesinde rahatlatıcı bir etki yakalanabilir.

Dekorasyon sırasında renk kullanımı yapılırken öncelikle dikkate alınması gereken seçilen ana rengin ağırlıklı olarak kullanımıdır. Buna ilaveten yardımcı renklerden yararlanılacağı zaman ikincil rengin oranı ana renkten daha az olmalıdır. Üçüncü yardımcı renk oranı ise diğer iki rengin toplamından az olmalıdır.

Bu sayede mekanda dengeli bir görünüm elde etmek kolaylaşır. Doku ve desenler bir mekana karakter katan unsurlar olduğundan bunun göz ardı edilmemesi uygun olur. Mekanda birden fazla renk ve deseni karıştırmak da etkileyici sonuçlar verebilir.

Çeşitli ölçeklerin bir arada kullanımı sırasında ise kuralları takip etmek uygun olur. Birbirini tamamlayan renkler ile harika sonuçlar yaratılabilir. Nötr renkler kullanılarak bu tonlar sıcak renklerle harmanlanabilir.

2024 yılında doğallıktan yana tasarımların ve renklerin daha sık tercih edildiği görülürken dekorasyon unsurlarında da aynı durum geçerlidir. Beyaz, krem, gri ve pastel tonların sıklıkla tercih edileceği 2024’te basit tasarımların öne çıkması beklenmektedir. Özellikle ahşap malzemelerden yapılmış ürünlerin daha sık karşımıza çıkacağı bu yılda yumuşak kumaşlar, çiçekli desenler de tercih edilebilecekler arasında hızla yerini alacaktır.

Devamını oku

Salon Takımı Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilir?

Salon takımı seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunur. Öncelikle odadaki yerleşim planı göz önünde bulundurulmalıdır. Alanın metrekare büyüklüğü, mekanda yer alan kullanılamayacak ölü alanların varlığı gibi noktalara dikkat edildiğinde şık bir görsel sunum elde edilebilir.

Buna ilaveten hangi stilde bir mobilya tercihi yapılacağının bilinmesi gerekir. Modern tarzda, spor ya da minimal bir stilde mobilya seçimi sırasında farklı modellerden yararlanılması gerekir. Vintage ürünler, klasik modeller ya da daha fazlası için mobilyanın yansıtacağı tarza bağlı hareket edilmesi uygun olacaktır.

Kişisel tercihler ve ihtiyaçlar da mobilya seçimi sırasında dikkate alınmalıdır. Salon takımının işlevsel özelliklerine ihtiyaç olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Mekanın küçük olduğu durumlarda fonksiyonel mobilyaların tercih edilmesi her zaman iyi sonuçlar verir. Bu tarz mobilyalarda çeşitli özellikler bir arada bulunur.

Sandıklı oturma grupları ya da yatak olabilen koltuk modülleri sayesinde alandan tasarruf edilirken konforlu ürünlere sahip olmak da mümkün hale gelir.

Salon Takımı Nasıl Olmalıdır?

salon takımı

Salon takımı seçileceği zaman kullanılacağı alandaki yerleşim planına uygun modellere bakılması gerekir. Bunun yanında kişisel beğenilerin de tercih sırasında dikkate alınması keyifli bir kullanım için önemsenmelidir.

Bir salon takımı küçük alanlarda kullanılacaksa minimal tarzda mobilyalar ideal sonuçlar verebilir. Bu tür mobilyalarda açık renkler, pastel tonlar daima ferah ve sakin bir görüntüyü beraberinde getirecektir.

Açık renklerin en önemli özelliği bulundukları alanda ferahlık hissine olanak tanımalarıdır. Bu sayede huzurlu bir atmosfer elde edilirken yaşam alanında keyifli vakit geçirmek kolaylaşır. Minimal tarzda mobilyaların işlevsel özellikler taşımasına dikkat edildiğinden dar alanlarda depolama çözümleri de birlikte halledilmiş olur.

Bunun yanı sıra yatak olabilen koltuk modelleri ya da sandıklı mobilyalar sayesinde misafir ağırlamak da kolaylaşır. Evinde yeterince alan ya da fazladan oda olmayanlar için minimalist stilde çok sayıda model kullanıcılara alternatif sunar.

Klasik tarzda bir mobilya stili benimseneceği zaman da eşyalar arasındaki bütünlüğe dikkat edilmelidir. Halı, perde ve aksesuar seçiminden mekanın aydınlatmasına kadar klasik unsurlar etkileyici bir atmosfer yaratır. Alana sıcaklık ve yaşanmışlık hissi katan klasik dekorasyonda keyifli bir ortam yaratılabilir.

Salon Takımı Mobilya Stilleri Nelerdir?

Salon takımı mobilya stilleri arasında minimal tarz, klasik, modern, spor ya da vintage ve retro seçenekler yer alabilir. Geleneksel mobilya stillerine ek olarak modern tarzlar da günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

Eklektik mobilya stilleri, İskandinav tarzı, Rustik tarz da aralarında tercih yapılabilecek stiller arasındadır ve her birinin kendine özgü özellikleri bulunur. Modern stilde açık renkler ve köşeli hatlara rastlanırken sadelikten söz edilmesi gerekir.

Eklektik tarzda bir stilde birden fazla tarzlar bir arada kullanılır. Farklı stiller, renkler ve dokular bir arada uyum içinde ve dengeli bir şekilde kullanılarak eklektik tarz yansıtılabilir. Vintage mobilyalarda genellikle ahşap kullanılırken eskinin dokuları yansıtılır. Sade bir renk paleti ve akıcı çizgilerden yararlanılan bu stilde yumuşak geçişler söz konusudur.

Kırsal yaşamın evlere yansıması olan Rustik stilde doğal ve sıcak bir atmosfer ortaya çıkar. Bu tarz mobilyalar eskiyi yansıtır ve ahşabın doğal sıcaklığını mekanlara taşır. El yapımı parçalardan işlenmemiş ahşap ürünlere kadar bu tarzın içinde çok sayıda örnek bulunabilir.

İskandinav tarzda da açık renkler, nötr tonlar tercih edilir. Doğal ahşaplar bu stilde kendisine yer bulur. Fonksiyonel mobilyalar sayesinde birçok soruna çözüm üretilir. Basit ve sade bir şıklık için bu stil tercih edilebilir.

Yakın geçmişe ait izler mekanda görülmek istendiğinde ise Vintage tarzı seçilebilir. En az 15-20 yıl önce moda olan akımlar bu tarz aracılığı ile yeniden yaşatılmak istenir.

Salon Takımında Hangi Renkler Kullanılabilir?

salon takımı

Salon takımında kullanılacak renkler seçilirken renk psikolojisi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun yanı sıra birbirini tamamlayan renkler nelerdir, hangi renkler birlikte kullanıldığında etkileyici sonuçlar doğar ve renkler hangi oranda birbiri ile harmanlanmalıdır? Bilinmesi gerekir.

Renkler insanlara çeşitli duyguları yaşatırken ruh hali üzerinde doğrudan etkilidir. Renklerin psikolojik etkileri mekanın algılanmasını etkiler. Örneğin kırmızı iştah açan, dikkat çeken ve ilgiyi doğrudan kendi üzerine toplayan bir renktir.

Yeşil doğanın dinginliğini yansıtırken beraberinde huzuru getirir. Sarı ve turuncu sıcak renkler arasındadır ve bu renkler de doğadan izler taşır. Mavi güven duygusunu ve huzuru yansıtır. Mücevher renkleri olarak adlandırılan safir mavisi, zümrüt yeşili, bordo gibi tonlar ise mekana karakter katabileceği gibi zengin ve anlamlı bir atmosfer yaratması bakımından da tercih edilebilir.

Salon takımı tercih edilirken öncelikle malzeme kalitesinin dikkate alınması uzun bir kullanım süresi açısından gereklidir. Kaliteli malzemelerden üretilmiş mobilyalar bütçe dostu olurken uzun yıllar boyunca güvenli bir biçimde ve sağlıklı olarak kullanılabilir.

Mobilyanın kendisini göstermesinde etkili olan unsurlardan biri de renk tercihidir. Sıcak renkler, soğuk renkler ya da nötr tonlar farklı etkiler yaratır. Sıcak renkler insanları neşelendirirken huzur ve mutluluk hissini de beraberinde getirir.

Sarı en dikkat çeken sıcak renklerden biridir. Buna ilaveten turuncunun da etkisinin unutulmaması gerekir. Şeftali tonları, sarı ve yeşil arasındaki uyum mekanı daha samimi bir hale getirir. Pudra tonları ise romantik bir ortam elde etmeye yarayacaktır.

Soğuk renkler tercih edileceği zaman da mavi, mor gibi seçimlerden yararlanılabilir. Soğuk renkler belirli bir ciddiyet duygusu yansıtacağı gibi istikrar, güven ve benzeri duygular da bu renklerden elde edilebilir.

Salon Takımı Dekorasyonunda Estetik Yaklaşımlar

salon takımı

Salon takımı dekorasyonu yapılırken birbiri ile uyumlu parçalardan yararlanılabileceği gibi bağımsız olarak da koltuklar birbiri ile eşlenebilir. Salon takımı içinde koltuklar, yemek masası, büfe, konsol ya da TV ünitesi gibi bölümler yer alır.

Bir salon takımında bu parçaların bütünlük sağlaması görselliğin güçlenmesine yarar. Bunun yanı sıra bağımsız parçalar eşleştirilecekse belirli bir tarzın hakim kılınması ve bu tarza uyumlu parçaların dengeli bir biçimde yerleştirilmesi uygun olur.

Yemek takımı, masa ve sandalyelerden oluşur. Yemek masasının hangi formda seçileceği mekana göre şekillenmelidir. Oval, yuvarlak ya da kare ve dikdörtgen bir yemek masasına uyum sağlayabilecek sandalyeler tercih edilmelidir.

Kare ve dikdörtgen yemek masaları daha ziyade spor, minimal tarzlarda kullanılır. Bu masalar açılıp kapanabilir özellikte olursa alandan yer kazanılmasına da yardım eder. TV ünitesi de nereye konumlandırılacaksa karşısına bir oturma grubu yerleştirilmelidir.

L köşe koltuk takımları veya birkaç parçadan oluşan koltuk takımları TV ünitesi karşısında konforlu bir dinlenme ve izleme alanı yaratır.

Konsol veya büfe gibi parçalar da yemek masası ile takım olduklarında bütünlük hissi yakalanabilir. Duvar dekorasyonunda kullanılacak tablolar göz hizasına yerleştirilmeli tavana yakın asılmamalıdır. Bu tür aksesuarlar konumlandırılırken simetri, şekillerin birbiri ile uyumu gibi ayrıntılar atlanmamalıdır.

Duvar dekorasyonu yapılırken bir galeri alanı oluşturulabilir. Buraya kişisel beğenilere göre seçilen resimler, anıları yansıtan fotoğraflar koyularak ortama karakter katılabilir. Aydınlatma da bir mekanda oldukça önemlidir. Sıcak ışıklar samimi bir ortam yaratırken huzur verecektir.

Dar bir salonda dikey raflar gözün dikey yönde hareketine bağlı olarak mekanda genişlik algısı yaratabilir. Ayrıca dar alanlarda ayaklı mobilya tercihleri yapılmalıdır. Duvara monte kütüphane rafları da zeminin açık kalmasına yardım eder.

Dar mekanlarda ışık rahat salınsın diye eşyaların hacimli olmaması, koltukların sırt kısmının yüksek olmaması, yerle bütünleşik eşya kullanılmaması önemlidir. Sandalyelerde metal ayak kullanımı, şeffaf ve ışık geçirgenliği yüksek malzemeler de mekana ferahlık katabilecek nitelikte olur.

Salon Takımı Oturma Grubu Seçimi

Salon takımı oturma grubu seçilirken farklı renk ve model seçenekleri arasında karar verilebilir. Açık ve pastel renkler minimalist bir tarzı simgeler, köşeli hatlar da bu tarzın belirgin özellikleri arasındadır.

Sadelik ve sakinlik arandığında bu tarz koltuk takımları tercih edilebilir. Klasik tarzda bir koltuk takımı alınacaksa geçmişin izleri mekana yansıtılır. Ahşap dokunuşlar sayesinde de sıcak bir atmosfer elde edilebilir.

L koltuk ya da köşe koltuk seçileceği zaman açık alanlarda bölümler oluşturulabilir. Açık mutfaklı salonlar için L koltuklar ya da köşe koltuk takımları ideal çözümler sunabilir.

Salon Takımı ve Orta Sehpa Seçimi

Salon takımı seçilirken koltukların arasında hangi tür orta sehpa kullanılacağı önemli hale gelir. L koltuk türlerinde puf özelliğine sahip olan ve aynı zamanda orta sehpa gibi kullanılabilen modüller bulunur.

Bunun yanı sıra klasik bir koltuk takımı için ahşap bir orta sehpa klasik unsurları taşıdığında uygun olacaktır. Endüstriyel tarz mobilya seçimlerinde metal ve camın kullanımı uygun olabilir. Yuvarlak hatlı mobilyalarda köşeli orta sehpa kullanımı ile mekana hareket katılabilir.

Orta sehpa dikdörtgen şeklinde ise yüzeyi üçe bölerek üzerinde farklı yüksekliklerde objeler kullanılmalıdır. Bu sayede sehpa üzeri dekorasyonu doğru yapılmış olur. Objelerin üçerli gruplar halinde sınıflandırılması uygundur. Kare bir sehpada aynı yöntem uygulanır fakat sehpa yüzeyi dörde bölünmelidir.

Salon Takımı, Halı ve Duvar Dekorasyonu

Salon takımı, halı ve duvar dekorasyonu ile desteklenebilir. Halı bir zeminin nasıl algılanacağı konusunda mekana anlam katar. Küçük bir halı ortamı olduğundan daha dar göstereceğinden algıyı etkiler.

Bir halının koltukların ayaklarını geçecek boyutlarda olması ve buna göre konumlandırılması gerekir. Halının kısa veya uzun tüylü olması da seçilecek mobilya tarzına göre şekillenmelidir. Ayrıca düz veya desenli bir halı dekorasyonu destekleyecektir.

Duvarda oluşturulacak resim, fotoğraf ve benzeri aksesuarların yerleştirileceği alanlar da mekana karakter katacaktır. Aynalar bir ortamda ışığın yansıtılması, mekanın daha geniş algılanması ve görsel estetiğin tamamlanması için kullanılabilir.

Duvar kağıtları kullanmak, renk ve dokuyu dikkate almak da ortamda etkileyici bir hava yaratılması açısından önemlidir.

Salon Takımı ve Perdeler

Salon takımı ve perdeler arasındaki uyuma dikkat edilmelidir. Perdeler ses, ışık ve ısıyı tutma özelliğine sahiptir. Salon takımlarının konumlandırıldığı alanlarda perde mobilya stiline uyumlu olduğunda görsel anlamda etkili sonuçlar elde edilir.

Perdelerin yere kadar uzanması mekanı daha geniş gösterecektir. Buna ilaveten yere değdikten sonra perdenin boyu ortalama 5 cm gibi daha uzun bırakıldığında rahat ve konforlu bir görünüm yakalanabilir.

Bir pencere olduğundan daha geniş ya da daha dar gösterileceği zaman perdeler etkili olur. Mekana derinlik katılmak istendiğinde belli belirsiz çizgilere sahip perdeler tercih edilebilir. Işık salınsın istendiğinde de ince ve ışık geçirgenliği yüksek tüller tercih edilmelidir.

Salon takımı ve aksesuar seçimi söz konusu olduğunda duvar aksesuarları, konsol ve masa üzeri aksesuarları ilk akla gelenler arasında yer alır. Bu tür aksesuarlara ek olarak koltuklar üzerinde kullanılacak kırlentler, puf ve benzeri modüller de etkileyici sonuçlar verir.

Koltuk örtüleri, battaniyeler, canlı çiçek kullanımı salon takımını daha göz alıcı yapar. Aydınlatma gereçleri de hem aksesuar özelliğine sahiptir hem de aydınlatma işlevini, yerine getirmesi bakımından tercih edilir. Bunun için ayaklı aydınlatma gereçleri, aplikler veya tavana monte edilen avizeler seçilirken mobilyalarla uyuma dikkat edilmelidir.

Devamını oku

Şifonyer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yaşam alanlarımızda çok sayıda mobilyaya ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de şifonyer olarak adlandırılan ve depolama alanı yaratan ürünlerdir. Şifonyerler dekoratif özellikler göstermesinin yanı sıra yatak odaları için vaz geçilmez ürünler arasında yer alır.

Yatak odası mobilyalarının tamamlayıcı unsuru olan şifonyerin üzerindeki bölüm de bir ayna ile tamamlandığında estetik açıdan hoş bir görüntü yakalanır. Bir şifonyerin kullanımı kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

şifonyer

Şifonyerde yer alan bölümler günlük ihtiyaçlara yönelik malzemelerin kullanım alanı olabileceği gibi kullanılmayan eşyalar için de muhafaza alanı olarak çözüm sunar. Şifonyerin genel dekorasyona katkısı da olur. Ayrıca bulunduğu alanda düzen  sağlaması bakımından da işlevsel bir mobilya türüdür.

Şifonyer Nedir, Ne İşe Yarar?

Yatak odalarında kullanılan şifonyerler komodinlerle birbirine karıştırılabilen ürünlerdir. Komodinler şifonyerlere kıyasla iki adet üretilerek yatak başlarına yerleştirilir. Şifonyer ise tek parçalı bir üründür.

Yetişkin yatak odalarında, çocuk odalarında ya da genç odalarında Şifonyer diğer mobilya unsurlarının tamamlayıcı bir parçası gibidir. Hem dekoratif özellik gösterir hem de işlevsel yanı ile vaz geçilmez parçalardan biridir.

Şifonyer çekmecelerden oluşan ve genişlik bakımından da komodinlere kıyasla daha fazla bir alan kaplayan yükseklik açısından da komodinlerden daha yüksek olan mobilyalardır. Şifonyerin çekmeceleri birden fazla sayıda olurken kıyafet, aksesuar gibi çok sayıda eşya bu mobilyalarda muhafaza edilebilir.

Neden Şifonyer Kullanılır?

Yatak odası, genç odası, bebek odası veya çocuk odası için gerekli bir mobilya olan Şifonyer çekmeceli yapısı ve geniş alan kaplaması bakımından uygun depolama çözümleri sunar. Bu çekmeceli mobilyalarda birçok eşya muhafaza edilebilir.

Genellikle çekmeceleri geniş olan şifonyerlerin dikeyde de yükseklikleri komodinlerden daha fazladır. Bir şifonyerin üretim malzemesi ahşap olabileceği gibi, suntalam ya da mdf gibi malzemelerden de üretilebilir.

Bir şifonyer fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra görsel estetik açısından da dekorasyona katkı sunan mobilyalar arasındadır. Yatak odası, çocuk odası, genç odası, bebek odası için kullanılabilen bu ürünler çekmeceleri sayesinde depolamaya olanak tanır.

Şifonyerin üzerindeki alan da kullanılabilir. Bu alanda duvara yerleştirilecek bağımsız dekoratif bir ayna ya da şifonyerle birlikte tasarlanacak olan bir ayna sayesinde şifonyerin üstü de kullanılabilir. Bu alana makyaj malzemeleri, dekoratif ürünler veya tercihe bağlı olarak parfüm ve benzeri mamuller yerleştirilebilir.

Şifonyer Nasıl Düzenlenir?

Şifonyer düzenlenirken çekmecelerinden yararlanılır. Çok çekmeceli bir şifonyer eşyaların kategorize edilebilmesine imkan yaratacağından alternatif çözümler sunar. Çekmece içlerine eşyalar yerleştirilirken üst çekmecelere en sık kullanılanlar konabilir.

Bir şifonyerin ortalama yüksekliği insanın bel hizasına gelebilir. Bu özelliği nedeni ile de alt çekmecelerdeki eşyaların alınması sırasında zorluk yaşanabilir. Çeşitli biçimlerde tasarlanabilen şifonyerlerin en üst bölümünde çok bölmeli alanlar oluşturularak sürgülü bir üst kapak yapılabilir.

Bu kutu biçimindeki alanlara aksesuarlar, kemer, saat ve benzeri eşyalar ayrıştırılarak konabilir. Üst kapağın sürgülü olması sayesinde de ileri geri açılma hareketi kolaylıkla yapılabilir. Alttaki çekmecelere ise sırası ile en sık kullanılan eşyalardan en az kullanılanlara doğru bir düzenleme yapmak kolaylık sağlar. Şifonyerin en üst kısmına kutu yerleştirilerek içine cüzdan ya da anahtarlık gibi çok sık kullanılan eşyalar için dekoratif çözümler üretilebilir.

Şifonyer Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

şifonyer

Şifonyer düzenlenirken dikkat edilmesi gerekenler arasında işlevsel bir sonuç elde etmek gelir. Bunun için sık kullanılan eşyaların en üst çekmecelere yerleştirilmesi önerilmektedir. Çekmece içlerine bölmeler oluşturmak için çeşitli ürünlerden yararlanılabilir.

Bu sayede çok sayıda bölmeye küçük boyutlu eşyalar konurken karışıklık yaşanmaz. Çoraplar için ayrı bir bölme, iç çamaşırları için ayrı bir bölme oluşturmak çekmece içindeki düzenin korunması, arananların kolay bulunması açısından önemlidir.

Eşyaları sınıflandırmak şifonyerden daha yüksek bir performans elde edilmesini sağlar. En alt çekmecelere ise kullanılmayan eşyaların yerleştirilmesi sayesinde kullanım sırasında zorluk yaşanması engellenebilir.

Bunun yanı sıra şifonyerin en üst bölümünde tasarlanacak olan çekmecelere kıyasla daha ince ve çok bölmeli alan sayesinde tüm takı, aksesuar, saat gibi ürünler düzenli olarak muhafaza edilebilir. Bu üst bölüm sürgülü olurken ileri geri hareket kabiliyeti sayesinde ürünlere ulaşmak kolaydır. Üst bölüm kapandığında çekmecelerle bir bütünlük sağlar ve şifonyerin genel görünümü ile uyumludur.

  • Üst çekmecelere en sık kullanılan eşyalar yerleştirilmelidir.
  • Fazla çekmeceli modeller daha işlevsel olacağından bu konu göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Çekmecelere yerleştirilen ürünler ütülü ve düzgün katlanmış olduğunda daha az yer kaplar.
  • Üst kısımda dekoratif kutu ve benzeri aparatlarla anahtar, cüzdan gibi malzemeler muhafaza edilebilir.
  • Çekmecelere yerleştirilecek organizeler sayesinde çok bölmeli alanlar elde edilebilir.

Ev Dekorasyonu İçin Şifonyer Modelleri

Ev dekorasyonu için şifonyer modelleri seçileceği zaman hangi alanda kullanılacağına bağlı olarak hareket edilmelidir. Bir şifonyer hem estetik beklentilere yanıt verebilmeli hem de işlevsel özellikleri ile kullanıcısına konfor vadetmelidir.

Bu sayede vaz geçilemez bir parçaya dönüşen şifonyerler kaliteli malzemelerden üretildiklerinde de uzun yıllar kullanıma uygun olur. Çok bölmeli şifonyerlerin daha fazla depolama alanı yaratması da kullanımı sırasında bir avantaj olarak ortaya çıkar. Şifonyer üç, dört ya da altı çekmeceli olarak üretilebilecek bir mobilya türüdür. Çekmece sayısının fazla olması da daha fazla alan kazanmaya yarar. Odada düzen oluşturulacağı zaman şifonyer etkili bir sonuç verir.

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olabilmesi için çeşitli aksesuarlar yardımı ile bir şifonyerde istenilen görsel etki de yakalanabilir. Üzerinde kullanılacak bir ayna sayesinde fonksiyonel özellikleri de artırılabilen şifonyerlerin evin genel dekorasyonu ile uyumlu olması bütünlük sağlanmasına yarar.

Bebek odası için kullanılacak bir şifonyer odada düzen sağlayacağından mekanın rahat kullanılmasına yarar. Bebeğe ait bezler, mama önlüğü zıbın, şapka, ya da benzer eşyaların derli toplu durabilmesi ve arandığında hemen bulunabilmesi düzenlenmiş bir şifonyer sayesinde olur.

Çekmece içine yerleştirilen organizeler sayesinde bir bebek odası şifonyeri kurtarıcı bir parçaya dönüşecektir. Üzerindeki alanda bebeğe ait pudra, krem, ıslak mendil ve yağlar yerleştirilerek ihtiyaç duyulduğu anda tüm malzemelere kolay erişim sağlanabilir. Bebek odasında kullanılacak şifonyerin üst bölümüne dekoratif kutular konularak çeşitli malzemeler bu kutularda da muhafaza edilebilir. Böylece ortam daha düzenli bir görüntüye kavuşur.

İşlevsel ve Şık Şifonyer Modelleri Nelerdir?

şifonyer

Çok sayıda şifonyer modeli arasından seçim yapılacağı zaman kişisel beğeniler, ihtiyaçlar etkili olur. İşlevsel ve şık şifonyer modelleri seçileceği zaman kullanılan eşya miktarı ve muhafaza edilmesi gereken ürünler dikkate alınmalıdır.

Bir şifonyerde yer alan çekmece sayısı, çekmecelerin derinliği ve genişliği muhafaza edeceği eşya miktarı üzerinde etkilidir. Şifonyerin yerleştirileceği alanın büyüklüğü de bu açıdan önemli bir ayrıntıdır.

Küçük bir yaşam alanı için büyük ebatlı şifonyer tercih etmek doğru bir karar olmayacağı gibi geniş bir alanda küçük şifonyer kullanımı da yanlıştır. Bu sebeple odanın yerleşim planına uymak ve ebatları doğru seçmek oldukça önemlidir.

Aynalı Şifonyer Modeli

Aynalı şifonyer modeli en sık tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bu türde bir şifonyer tercih edildiğinde fonksiyonel özelliklerde de artıştan söz edilmesi gerekir. Şifonyerin üst kısmı da ayna sayesinde kullanım alanına dönüşür.

Buraya yerleştirilecek makyaj malzemeleri ,parfüm ve benzeri ürünler için bir alan yaratılmış olur. Bu modüle bir puf ilave edilmesi durumunda makyaj masası gibi de şifonyerin kullanılabilmesi mümkün olur.

Siyah Çekmeceli Detaylı Şifonyerler

Siyah çekmece detaylı şifonyerler 4 veya 6 çekmeceli olarak tasarlanabilir. Bu modellerin 3 çekmeceli olanları da mevcuttur. Çekmecelerin genişliği sayısına bağlı olarak ayarlanabilmektedir. Modern bir tarz elde edileceği zaman siyahın derinlikli etkisinden yararlanılabilir.

Siyah çekmeceli şifonyer tasarımlarında çift renk kullanımı yapılırken kontrast renklere gidilebilir. Bu sayede ortaya çıkacak zıtlık etkisi ile ürün ilgi noktalarını siyah çekmecelere yönlendirebilir. Ahşap, masif ya da mdf malzemeden üretilebilen bu modeller zamansız çizgileri ile kişisel beğenilere göre tercih edilebilecek ürünlerdir. Ahşap malzemeler doğallığın yanı sıra sıcak bir etkiyi de mekana yayma özelliğine sahiptir.

Ahşap Malzemeden Üretilen Şifonyerler

Ahşap malzemeden üretilen Şifonyer doğal dokusu sayesinde ortama doğal bir etki bırakır. Ahşap malzemeler bulunduğu mekana sıcaklık ve yaşanmışlık hissi katması bakımından en sık tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Ahşap Şifonyer seçilirken kullanılacağı alanın büyüklüğüne göre hareket edilebilir. Çekmece sayısı da ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyuluyorsa ona göre ayarlanabilmektedir. Şık ve çarpıcı bir etki yakalanmak istendiğinde ahşap şifonyer etkileyici çözümler sunması bakımından da öne çıkar.

Çok Çekmeceli Şifonyerler

Çok çekmeceli şifonyerler depolama alanına daha fazla ihtiyaç duyanların tercih edebileceği ürünler arasında yer alır. 6 çekmeceli ya da 4 çekmeceli bir şifonyer tasarlanırken çekmecelerin derin ve geniş olması da planlanabilir.

Bu sayede daha fazla eşyanın saklanması kolaylaşacaktır. Bu özellik şifonyerin işlevselliğini artıracağından ihtiyaçlara bağlı olarak tercih edilebilir.

Şifonyer Nerelerde Kullanılır?

Şifonyer genellikle yatak odası, çocuk, bebek ve genç odası gibi alanlarda depolama ihtiyaçlarına yanıt veren mobilyalar arasında yer alır. Bu tarz bir ürün tercih edileceği zaman da ihtiyaçlar, genel beğeniler ve evin dekorasyon unsurları dikkate alınır. Kullanılan mobilyaların hangi stilde olduğuna bağlı olarak seçilecek şifonyer modeli belirlenir.

Bir şifonyer dikey tasarımı ile dikkat çeker. Yatayda ve dikeyde geniş bir alan kaplayabilme özelliğine sahip olan şifonyerin içinde çok sayıda eşya muhafaza edilebilir. Çoğu zaman en sık kullanılan küçük giysi grupları, aksesuarlar, iç çamaşırı, pijama gibi ürünler bu alanda muhafaza edilebilir.

Alt çekmecelerinde ise kullanılmayan ürünler saklanabileceği gibi çorap, çanta, cüzdan ve buna benzer eşyalar için de depolama alanı olarak kullanılabilir. Düzenlemesi yapılırken kişinin eşyalarının miktarı ve hangi eşyalarda kullanım önceliği olduğu gibi ayrıntılar bu çalışmaya yol gösterici olur.

Komodin ve Şifonyer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Komodin yatağın iki yanına yerleştirilen ve az çekmeceli, şifonyere kıyasla çok daha küçük olan mobilyalara denir. Komodinlerin kısa ve küçük bir yapıya sahip olduğu görülürken bazen yerden yerleştirmeli bazen de duvara monteli olarak üretilebilirler.

Şifonyer ise komodine kıyasla yüksek ve geniştir. Bir insanın bel hizasına kadar gelebilme özelliğine sahip olan şifonyerlerin çok sayıda ve geniş çekmeceleri bulunur. Şifonyer ayrıca üst bölümü ile de işlevsel bir özellik kazanabilecek eşyalardan biridir.

Şifonyer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şifonyer alırken öncelikle hangi malzemeden üretildiğine bakılması gerekir. Kaliteli bir malzeme uzun yıllar kullanım kolaylığı yaratacağından daima tercih edilmelidir. Kaliteli malzemeler dayanıklılık bakımından da öne çıkar.

Sağlıklı ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen şifonyerlerin zamansız birer parçaya dönüşmesi kolaylaşırken zevkle bu ürünler kullanılabilir. Kişisel ihtiyaçlar, beğeniler ve mekanın büyüklüğüne bağlı olarak da şifonyer seçimi sırasında dikkate alınması gereken ayrıntılar olur.

Devamını oku

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.