Şifonyer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yaşam alanlarımızda çok sayıda mobilyaya ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de şifonyer olarak adlandırılan ve depolama alanı yaratan ürünlerdir. Şifonyerler dekoratif özellikler göstermesinin yanı sıra yatak odaları için vaz geçilmez ürünler arasında yer alır.

Yatak odası mobilyalarının tamamlayıcı unsuru olan şifonyerin üzerindeki bölüm de bir ayna ile tamamlandığında estetik açıdan hoş bir görüntü yakalanır. Bir şifonyerin kullanımı kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

şifonyer

Şifonyerde yer alan bölümler günlük ihtiyaçlara yönelik malzemelerin kullanım alanı olabileceği gibi kullanılmayan eşyalar için de muhafaza alanı olarak çözüm sunar. Şifonyerin genel dekorasyona katkısı da olur. Ayrıca bulunduğu alanda düzen  sağlaması bakımından da işlevsel bir mobilya türüdür.

Şifonyer Nedir, Ne İşe Yarar?

Yatak odalarında kullanılan şifonyerler komodinlerle birbirine karıştırılabilen ürünlerdir. Komodinler şifonyerlere kıyasla iki adet üretilerek yatak başlarına yerleştirilir. Şifonyer ise tek parçalı bir üründür.

Yetişkin yatak odalarında, çocuk odalarında ya da genç odalarında Şifonyer diğer mobilya unsurlarının tamamlayıcı bir parçası gibidir. Hem dekoratif özellik gösterir hem de işlevsel yanı ile vaz geçilmez parçalardan biridir.

Şifonyer çekmecelerden oluşan ve genişlik bakımından da komodinlere kıyasla daha fazla bir alan kaplayan yükseklik açısından da komodinlerden daha yüksek olan mobilyalardır. Şifonyerin çekmeceleri birden fazla sayıda olurken kıyafet, aksesuar gibi çok sayıda eşya bu mobilyalarda muhafaza edilebilir.

Neden Şifonyer Kullanılır?

Yatak odası, genç odası, bebek odası veya çocuk odası için gerekli bir mobilya olan Şifonyer çekmeceli yapısı ve geniş alan kaplaması bakımından uygun depolama çözümleri sunar. Bu çekmeceli mobilyalarda birçok eşya muhafaza edilebilir.

Genellikle çekmeceleri geniş olan şifonyerlerin dikeyde de yükseklikleri komodinlerden daha fazladır. Bir şifonyerin üretim malzemesi ahşap olabileceği gibi, suntalam ya da mdf gibi malzemelerden de üretilebilir.

Bir şifonyer fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra görsel estetik açısından da dekorasyona katkı sunan mobilyalar arasındadır. Yatak odası, çocuk odası, genç odası, bebek odası için kullanılabilen bu ürünler çekmeceleri sayesinde depolamaya olanak tanır.

Şifonyerin üzerindeki alan da kullanılabilir. Bu alanda duvara yerleştirilecek bağımsız dekoratif bir ayna ya da şifonyerle birlikte tasarlanacak olan bir ayna sayesinde şifonyerin üstü de kullanılabilir. Bu alana makyaj malzemeleri, dekoratif ürünler veya tercihe bağlı olarak parfüm ve benzeri mamuller yerleştirilebilir.

Şifonyer Nasıl Düzenlenir?

Şifonyer düzenlenirken çekmecelerinden yararlanılır. Çok çekmeceli bir şifonyer eşyaların kategorize edilebilmesine imkan yaratacağından alternatif çözümler sunar. Çekmece içlerine eşyalar yerleştirilirken üst çekmecelere en sık kullanılanlar konabilir.

Bir şifonyerin ortalama yüksekliği insanın bel hizasına gelebilir. Bu özelliği nedeni ile de alt çekmecelerdeki eşyaların alınması sırasında zorluk yaşanabilir. Çeşitli biçimlerde tasarlanabilen şifonyerlerin en üst bölümünde çok bölmeli alanlar oluşturularak sürgülü bir üst kapak yapılabilir.

Bu kutu biçimindeki alanlara aksesuarlar, kemer, saat ve benzeri eşyalar ayrıştırılarak konabilir. Üst kapağın sürgülü olması sayesinde de ileri geri açılma hareketi kolaylıkla yapılabilir. Alttaki çekmecelere ise sırası ile en sık kullanılan eşyalardan en az kullanılanlara doğru bir düzenleme yapmak kolaylık sağlar. Şifonyerin en üst kısmına kutu yerleştirilerek içine cüzdan ya da anahtarlık gibi çok sık kullanılan eşyalar için dekoratif çözümler üretilebilir.

Şifonyer Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

şifonyer

Şifonyer düzenlenirken dikkat edilmesi gerekenler arasında işlevsel bir sonuç elde etmek gelir. Bunun için sık kullanılan eşyaların en üst çekmecelere yerleştirilmesi önerilmektedir. Çekmece içlerine bölmeler oluşturmak için çeşitli ürünlerden yararlanılabilir.

Bu sayede çok sayıda bölmeye küçük boyutlu eşyalar konurken karışıklık yaşanmaz. Çoraplar için ayrı bir bölme, iç çamaşırları için ayrı bir bölme oluşturmak çekmece içindeki düzenin korunması, arananların kolay bulunması açısından önemlidir.

Eşyaları sınıflandırmak şifonyerden daha yüksek bir performans elde edilmesini sağlar. En alt çekmecelere ise kullanılmayan eşyaların yerleştirilmesi sayesinde kullanım sırasında zorluk yaşanması engellenebilir.

Bunun yanı sıra şifonyerin en üst bölümünde tasarlanacak olan çekmecelere kıyasla daha ince ve çok bölmeli alan sayesinde tüm takı, aksesuar, saat gibi ürünler düzenli olarak muhafaza edilebilir. Bu üst bölüm sürgülü olurken ileri geri hareket kabiliyeti sayesinde ürünlere ulaşmak kolaydır. Üst bölüm kapandığında çekmecelerle bir bütünlük sağlar ve şifonyerin genel görünümü ile uyumludur.

  • Üst çekmecelere en sık kullanılan eşyalar yerleştirilmelidir.
  • Fazla çekmeceli modeller daha işlevsel olacağından bu konu göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Çekmecelere yerleştirilen ürünler ütülü ve düzgün katlanmış olduğunda daha az yer kaplar.
  • Üst kısımda dekoratif kutu ve benzeri aparatlarla anahtar, cüzdan gibi malzemeler muhafaza edilebilir.
  • Çekmecelere yerleştirilecek organizeler sayesinde çok bölmeli alanlar elde edilebilir.

Ev Dekorasyonu İçin Şifonyer Modelleri

Ev dekorasyonu için şifonyer modelleri seçileceği zaman hangi alanda kullanılacağına bağlı olarak hareket edilmelidir. Bir şifonyer hem estetik beklentilere yanıt verebilmeli hem de işlevsel özellikleri ile kullanıcısına konfor vadetmelidir.

Bu sayede vaz geçilemez bir parçaya dönüşen şifonyerler kaliteli malzemelerden üretildiklerinde de uzun yıllar kullanıma uygun olur. Çok bölmeli şifonyerlerin daha fazla depolama alanı yaratması da kullanımı sırasında bir avantaj olarak ortaya çıkar. Şifonyer üç, dört ya da altı çekmeceli olarak üretilebilecek bir mobilya türüdür. Çekmece sayısının fazla olması da daha fazla alan kazanmaya yarar. Odada düzen oluşturulacağı zaman şifonyer etkili bir sonuç verir.

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olabilmesi için çeşitli aksesuarlar yardımı ile bir şifonyerde istenilen görsel etki de yakalanabilir. Üzerinde kullanılacak bir ayna sayesinde fonksiyonel özellikleri de artırılabilen şifonyerlerin evin genel dekorasyonu ile uyumlu olması bütünlük sağlanmasına yarar.

Bebek odası için kullanılacak bir şifonyer odada düzen sağlayacağından mekanın rahat kullanılmasına yarar. Bebeğe ait bezler, mama önlüğü zıbın, şapka, ya da benzer eşyaların derli toplu durabilmesi ve arandığında hemen bulunabilmesi düzenlenmiş bir şifonyer sayesinde olur.

Çekmece içine yerleştirilen organizeler sayesinde bir bebek odası şifonyeri kurtarıcı bir parçaya dönüşecektir. Üzerindeki alanda bebeğe ait pudra, krem, ıslak mendil ve yağlar yerleştirilerek ihtiyaç duyulduğu anda tüm malzemelere kolay erişim sağlanabilir. Bebek odasında kullanılacak şifonyerin üst bölümüne dekoratif kutular konularak çeşitli malzemeler bu kutularda da muhafaza edilebilir. Böylece ortam daha düzenli bir görüntüye kavuşur.

İşlevsel ve Şık Şifonyer Modelleri Nelerdir?

şifonyer

Çok sayıda şifonyer modeli arasından seçim yapılacağı zaman kişisel beğeniler, ihtiyaçlar etkili olur. İşlevsel ve şık şifonyer modelleri seçileceği zaman kullanılan eşya miktarı ve muhafaza edilmesi gereken ürünler dikkate alınmalıdır.

Bir şifonyerde yer alan çekmece sayısı, çekmecelerin derinliği ve genişliği muhafaza edeceği eşya miktarı üzerinde etkilidir. Şifonyerin yerleştirileceği alanın büyüklüğü de bu açıdan önemli bir ayrıntıdır.

Küçük bir yaşam alanı için büyük ebatlı şifonyer tercih etmek doğru bir karar olmayacağı gibi geniş bir alanda küçük şifonyer kullanımı da yanlıştır. Bu sebeple odanın yerleşim planına uymak ve ebatları doğru seçmek oldukça önemlidir.

Aynalı Şifonyer Modeli

Aynalı şifonyer modeli en sık tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bu türde bir şifonyer tercih edildiğinde fonksiyonel özelliklerde de artıştan söz edilmesi gerekir. Şifonyerin üst kısmı da ayna sayesinde kullanım alanına dönüşür.

Buraya yerleştirilecek makyaj malzemeleri ,parfüm ve benzeri ürünler için bir alan yaratılmış olur. Bu modüle bir puf ilave edilmesi durumunda makyaj masası gibi de şifonyerin kullanılabilmesi mümkün olur.

Siyah Çekmeceli Detaylı Şifonyerler

Siyah çekmece detaylı şifonyerler 4 veya 6 çekmeceli olarak tasarlanabilir. Bu modellerin 3 çekmeceli olanları da mevcuttur. Çekmecelerin genişliği sayısına bağlı olarak ayarlanabilmektedir. Modern bir tarz elde edileceği zaman siyahın derinlikli etkisinden yararlanılabilir.

Siyah çekmeceli şifonyer tasarımlarında çift renk kullanımı yapılırken kontrast renklere gidilebilir. Bu sayede ortaya çıkacak zıtlık etkisi ile ürün ilgi noktalarını siyah çekmecelere yönlendirebilir. Ahşap, masif ya da mdf malzemeden üretilebilen bu modeller zamansız çizgileri ile kişisel beğenilere göre tercih edilebilecek ürünlerdir. Ahşap malzemeler doğallığın yanı sıra sıcak bir etkiyi de mekana yayma özelliğine sahiptir.

Ahşap Malzemeden Üretilen Şifonyerler

Ahşap malzemeden üretilen Şifonyer doğal dokusu sayesinde ortama doğal bir etki bırakır. Ahşap malzemeler bulunduğu mekana sıcaklık ve yaşanmışlık hissi katması bakımından en sık tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Ahşap Şifonyer seçilirken kullanılacağı alanın büyüklüğüne göre hareket edilebilir. Çekmece sayısı da ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyuluyorsa ona göre ayarlanabilmektedir. Şık ve çarpıcı bir etki yakalanmak istendiğinde ahşap şifonyer etkileyici çözümler sunması bakımından da öne çıkar.

Çok Çekmeceli Şifonyerler

Çok çekmeceli şifonyerler depolama alanına daha fazla ihtiyaç duyanların tercih edebileceği ürünler arasında yer alır. 6 çekmeceli ya da 4 çekmeceli bir şifonyer tasarlanırken çekmecelerin derin ve geniş olması da planlanabilir.

Bu sayede daha fazla eşyanın saklanması kolaylaşacaktır. Bu özellik şifonyerin işlevselliğini artıracağından ihtiyaçlara bağlı olarak tercih edilebilir.

Şifonyer Nerelerde Kullanılır?

Şifonyer genellikle yatak odası, çocuk, bebek ve genç odası gibi alanlarda depolama ihtiyaçlarına yanıt veren mobilyalar arasında yer alır. Bu tarz bir ürün tercih edileceği zaman da ihtiyaçlar, genel beğeniler ve evin dekorasyon unsurları dikkate alınır. Kullanılan mobilyaların hangi stilde olduğuna bağlı olarak seçilecek şifonyer modeli belirlenir.

Bir şifonyer dikey tasarımı ile dikkat çeker. Yatayda ve dikeyde geniş bir alan kaplayabilme özelliğine sahip olan şifonyerin içinde çok sayıda eşya muhafaza edilebilir. Çoğu zaman en sık kullanılan küçük giysi grupları, aksesuarlar, iç çamaşırı, pijama gibi ürünler bu alanda muhafaza edilebilir.

Alt çekmecelerinde ise kullanılmayan ürünler saklanabileceği gibi çorap, çanta, cüzdan ve buna benzer eşyalar için de depolama alanı olarak kullanılabilir. Düzenlemesi yapılırken kişinin eşyalarının miktarı ve hangi eşyalarda kullanım önceliği olduğu gibi ayrıntılar bu çalışmaya yol gösterici olur.

Komodin ve Şifonyer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Komodin yatağın iki yanına yerleştirilen ve az çekmeceli, şifonyere kıyasla çok daha küçük olan mobilyalara denir. Komodinlerin kısa ve küçük bir yapıya sahip olduğu görülürken bazen yerden yerleştirmeli bazen de duvara monteli olarak üretilebilirler.

Şifonyer ise komodine kıyasla yüksek ve geniştir. Bir insanın bel hizasına kadar gelebilme özelliğine sahip olan şifonyerlerin çok sayıda ve geniş çekmeceleri bulunur. Şifonyer ayrıca üst bölümü ile de işlevsel bir özellik kazanabilecek eşyalardan biridir.

Şifonyer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şifonyer alırken öncelikle hangi malzemeden üretildiğine bakılması gerekir. Kaliteli bir malzeme uzun yıllar kullanım kolaylığı yaratacağından daima tercih edilmelidir. Kaliteli malzemeler dayanıklılık bakımından da öne çıkar.

Sağlıklı ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen şifonyerlerin zamansız birer parçaya dönüşmesi kolaylaşırken zevkle bu ürünler kullanılabilir. Kişisel ihtiyaçlar, beğeniler ve mekanın büyüklüğüne bağlı olarak da şifonyer seçimi sırasında dikkate alınması gereken ayrıntılar olur.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.