Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Ara Sehpalı veya Kitaplıklı Koltuklar

Ayak Malzemesi

Mekanizma

Modüler Koltuk

Tarz

Teknolojik Özellikler

Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster
Abc-YL Köşe Koltuk & Koltuk Takımı
52.190,00 TL
Acara-BELL Koltuk Takımı
34.190,00 TL
Adel-ALD Koltuk Takımı
25.800,00 TL
Adrian-VSV Koltuk Takımı
37.990,00 TL
Agra-REN Koltuk Takımı
35.990,00 TL
Ahenk 23-58 Koltuk Takımı
34.390,00 TL
Akua-AO Koltuk Takımı
52.790,00 TL
Akua-ARE Koltuk Takımı
60.990,00 TL
Akustik-XİR Koltuk Takımı
44.990,00 TL
Alaçam-BELL Koltuk Takımı
34.990,00 TL
Alaçatı-ASE Koltuk Takımı
29.990,00 TL
Albero-İK Koltuk Takımı
36.990,00 TL
Alfa-AH Koltuk Takımı
44.990,00 TL
Alfa-ÖZ Koltuk Takımı
43.990,00 TL
Alicia-SAR Koltuk Takımı
31.990,00 TL
Bu kategoride toplam 1059 ürün listeleniyor.

Koltuk Takımı Modelleri ve Fiyatları

Koltuk takımı seçerken farklı fonksiyonlara sahip modeller tercih edilebileceği gibi sade ve şık modeller arasından da bir seçim yapılabilir. Kaliteli malzemelerden üretilmiş bir koltuk takımı uzun yıllar kullanım avantajı yaratır.

Evinizin çok daha şık ve konforlu görünmesini istediğinizde kişisel tercihlerinizi de dikkate alarak çok sayıda model arasından seçim yapabilirsiniz. Koltuk takımı seçerken öncelikle mobilya kalitesine odaklanılması gerekirken buna ek olarak dikkate alınabilecek çok sayıda detay bulunur.

Koltuk takımı seçerken kullanılan kumaş kalitesine özen gösterilmelidir. Odanın büyüklüğü dikkate alınarak ve yansıtılacak stil göz önünde bulundurularak bir takım seçilmesi önemsenmelidir. Koltuk takımının garanti süresi, kullanılan malzemenin kalitesi, kişisel ihtiyaçlar, kişinin zevki, konfor ve şıklığın bir arada sunulması gibi çok sayıda detay koltuk takımı seçiminde dikkate alınmalıdır.

2024 Koltuk Takımı Modelleri; Şık, Konforlu ve Dayanıklı Seçenekler

Koltuk takımları kaliteli malzemelerden üretildiğinde bütçe açısından da uzun vadeli kazanç yaratacaktır. Şıklığın yanı sıra konforun da birlikte sunulabileceği koltuk takımlarında kişinin stili yansıtılmak istendiğinde özenli bir seçim yapılmalıdır. Koltuk takımının renkleri mekana anlam katabilecek özellikte tercih edilmelidir. Derin ve yoğun tonlar arasında yer alan zümrüt yeşili ve safir mavisi modası geçmeyen zamansız renkler arasındadır.

Minimalist bir tarzı tercih edenlerin seçebileceği renkler arasında ise beyaz ve fildişi ilk akla gelenler arasındadır. Coastal stili yansıtılacağı zaman ilgi çekici aksesuarlar kullanılarak bu renk koltuk takımları mekana yeni bir soluk katar.

Açık renk koltuk takımları küçük bir salonda mekanı daha geniş gösterebileceği için de tercih edilebilir. Trendlerin sürekli değiştiği günümüzde zamansız renkleri tercih ederek uzun süreli bir kullanım elde edilmek istendiğinde ise nötr tonlar tercih edilmelidir.

Nötr tonlar bilindiği gibi bulundukları mekana sadelik katarken aksesuarlar aracılığı ile bu tonlar öne çıkarılabilir. Koltuk takımları dekorasyon yapılacak alana uygun olarak seçilmeli ve yansıtılmak istene tarz da doğru ürün seçimi ile gerçekleştirilmelidir.

Chester Koltuk Takımı

Koltuk takımı seçerken birçok tarz kullanılabilir. Bir mekana karakter kazandırılmak istendiğinde yuvarlak hatlar, kapitone detayları düzeni değiştirmeden yeni bir tarz yaratmaya yardımcıdır. Chester koltuklar 1800’lü yıllardan bu yana kullanılan klasikleşmiş ürünler arasındadır. Bu koltuklar ilk olarak İngiltere’de tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu tarz koltuklarda koltuğun sırt bölgesi ile kolları aynı hizadadır.

Zımba, düğmeler ve baklava dilimlerini anımsatan yüzey görünümü ile Chester koltuklar sıklıkla tercih edilir. Her tür mekan için uygun olabilen bu tarz koltuklar ev ya da ofis gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Geçmişte ana üretim malzemesi deri olan Chester koltuklar günümüzde farklı kumaş türlerinden de üretilebilmektedir. Mekana canlılık katan bu tarz koltuklar aynı zamanda modası hiç geçmeyen bir tarzı da yansıtır.

Chester koltuklarda her detay ayrıntılı olarak tasarlanır. Asaletin ve ihtişamın yansıtıldığı bu tarz koltuklar aynı zamanda şıklığı da kullanıcıya birlikte sunar. Her tarz ile uyumlu olması da en önemli özellikleri arasındadır. Chester koltuk ile klasik ve modern çizgiler bir arada yakalanabilir. Koltuktaki kapitone işçilik göz alıcı olurken baklava dilimleri ve kullanılan düğmeler sayesinde etkili bir görüntü yakalanır.

Avangart Koltuk Takımı

20. Yüzyıl başlarında trend olmaya başlayan avangart koltuk takımları ihtişamlı olmaları ile öne çıkarlar. Lüks bir mekan tasarımında tercih edilen avangart mobilyalar aynı zamanda klasik bir çizgidedir. Genellikle el işçiliği kullanılarak üretilirler ve bu sebeple de maliyetli modeller arasında yer alırlar. Zarif kumaşlar, altın rengi detaylar da bu tip koltukların önemli özellikleri arasında yer alır.

Bu tarz koltuk takımları her mekanda tercih edilebilir. Ev, otel, restoran ya da ofis gibi mekanlarda avangart mobilya seçimi mekana şık bir hava katar. Konfor ve estetik olarak da dengeli bir görüntü sunan avangart koltuk takımları tercih edilirken kullanılan renge ayrıca dikkat edilmelidir.

Renklerde sadeliğin tercih edilmesi koltuk takımlarındaki detaylarda kullanılan abartılı ayrıntılardan kaynaklanır. Kadife ya da ipek, deri gibi farklı kumaş türleri bu koltuklarda tercih edilebilir.

Büyük ve gösterişli mobilya seçenekleri arasında yer alan avangart koltuk takımları konforu ve rahatlığı da kullanıcılara sunan modeller arasında yer alır. Genellikle krem, beyaz, bordo gibi renkler bu koltuklarda estetik bir görünüm sunar.

İskandinav Koltuk Takımı

Doğal renklerden üretilen bu tarz koltuk takımları aynı zamanda sadeliğin bir arada kullanıldığı modellerden oluşur. Yerden yüksek yapısı da bu koltukların önemli bir özelliğidir. Sade bir yaşam tarzını temsil eden bu modeller minimal yapıdadır. 1900’lü yıllardan bu yana tercih edilen İskandinav tarz mobilyalarda renkler uyum içindedir.

Şıklığın ve rahatlığın bir arada sunulduğu İskandinav koltuk takımlarında ortam ferah görünür. Günümüzde birçok kişi için beğenilerek kullanılan modeller arasında bu tarz koltuk takımları ilk sırada yer alır.

Yaşadığı alanda sade bir şıklık yakalamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan İskandinav koltuk takımları açık renklerden üretilir. Bu stilde koltuk takımları tercih edildiğinde rahat hareket edilebilen yaşam alanları elde edilir. Çok küçük evlerde sıklıkla tercih edilen bu koltuk takımları sayesinde mekan daha ferah hale getirilebilir.

Klasik Koltuk Takımı

Klasik koltuk takımları zamansız çizgilerden oluşur. Bu sebeple de çok uzun yıllar boyu kullanılabileceği gibi her dönemde de belirli bir tarzı yansıtmayı sürdürür. Bu tarz koltuklarda dayanıklılık ön plana çıkar. Uzun yıllar modası geçmeden kullanılabilen klasik koltuk takımları aynı zamanda konfor odaklı üretilir. Bu tür mobilyaların iyi bir iskelete sahip olduğu görülür.

Geçmişteki lüks ve ihtişamdan hoşlananların tercih edebileceği klasik koltuk takımları varak detaylar, kapitone dikişlerle süslenir. Bu özellikleri de onlara ayrı bir aura katar. Ayrıca klasik koltuk takımlarında genellikle sıcak renkler tercih edilir.

Nubuk Koltuk Takımı

Yumuşak ve kadifeye benzer nitelikte bir yapıda olan nubuk kumaşlar temizlenme açısından büyük bir kolaylık yaratır. Bu tarz bir kumaş tercihi yapıldığında yaşam alanlarına sıcak bir dokunuş kazandırılabilir. Uzun yıllar kullanıma uygun olan nubuk kumaşlar aynı zamanda şık ve zarif bir ortam yaratması bakımından da tercih edilir. Nubuk kumaşlardan üretilen mobilyalar ortama konfor sunar.

Bu kumaşın kolay temizlenebilir olması özellikle çocuklu ailelerin işini kolaylaştırmaktadır. Klasik dekorasyon anlayışı yansıtılacağı zaman koltuklarda nubuk kumaş tercih edilebilir. Bu tarz kumaşlar kadife kumaşa benzer nitelikte olurken yumuşak dokusu ile öne çıkar. Geniş kanepelerde ve köşe koltuk takımlarında nubuk iyi bir tercihtir. Bu kumaş pürüzsüz bir görünüm sunması bakımından da ortama uyum sağlar.

Leke tutmayan yapısı, kolay temizlenebilme özelliği hijyen bakımından da nubuk kumaşların tercih edilmesinde etkilidir. Pratik kullanımı, şık görünümü sayesinde nubuk koltuk takımları bulundukları alana değer katar.

Koltuk Takımı Renkleri

Koltuk takımı renkleri arasında seçim yapılacağı zaman çok sayıda seçenek gündeme gelebilir. Öncelikle seçilecek koltuk takımında hangi rengin kullanıldığı önemlidir. Mücevher tonları olarak da bildiğimiz yeşil ve mavi koltuk takımlarında sık tercih edilen renkler arasındadır.

Cesur renk seçenekleri arasında yer alan bu tonlar bulundukları alana ayrı bir hava katar. Çok yönlü ve zamansız bir seçim olmaları da bulundukları mekana zengin bir dokunuş katmalarından kaynaklanır. Bunun yanı sıra açık renk tonları daima bulunulan alana ferahlık hissi sunar. Küçük mekanlarda ve minimalist tarzın yansıtılacağı ev dekorasyonlarında ağırlıklı olarak açık renkler tercih edilir.

Nötr renkler de koltuk takımlarında sadelik elde edileceği zaman mekanı güzelleştirir. Nötr renkteki koltuk takımlarında aksesuarlar aracılığı ile farklı bir etki yakalanabilir. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi psikoloji biliminin de üzerinde durduğu konulardan biridir. En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı renk canlılığı ve dinamizmi ifade eder.

Bunun yanı sıra en kısa dalga boyuna sahip renk mordur ve binlerce yıldır asaletin ifadesi olarak bu renk kullanılır. Geçmişte asillerin çok sık kullandığı mor renk zor üretilen yapısı ile öne çıkarken günümüzde teknolojideki gelişmeler bu zorlukları ortadan kaldırmıştır.

Mavi sakinliğin ve dinginliğin ifadesi olurken sarı tonları insanı harekete geçiren yapısı ile tercih edilir. Yeşil doğayı yaşam mekanlarına taşımak isteyenler için sakin renkler arasındadır. Sıklıkla tercih edilen yeşil her tonu ile mekana huzur katan bir renktir.

Turuncu gibi sıcak renkler, bulunulan mekanda sıcak bir atmosfer yaratır. Beyaz ve bej gibi açık renkler ferah alanlar oluşturmak için tercih edilir. Kullanılacak renkler kişisel tercihlerle şekillenebileceği gibi birbiri ile uyumlu tonlar, kontrast renkler dekorasyon sırasında çeşitli fikirler üretilmesine olanak yaratır.

Gri ve Antrasit Koltuk Takımları

Gri ve antrasit koltuk takımları doğru şekillendirildiği takdirde vaz geçilemez bir görsel şölen sunma kabiliyetindedir. Bu renkler sıcak tonlarla kombinlenirse klasik bir dokunuş yakalanabilir.

Vaz geçilemeyen renk seçenekleri arasında yer alan gri nötr bir renk tonudur ve uyumu kolaydır. Her tür stile gri bir koltuk takımı uydurulabilir. Kullanılacak aksesuar seçimleri bu dekorasyon sürecinde önemli olur.

Nötr renkler uyumlu oluşu ve diğer dekorasyon unsurlarının öne çıkarılmasına fırsat yaratması açısından da tercih edilenler arasındadır. Antrasit renk de bulunduğu mekana bir ahenk katan renklerdendir.

Siyah, gri ve beyazın karışımından meydana gelen antrasit renk her mekana kolay uyum sağlaması bakımından tercih edilebilir. Farklı dekorasyon unsurları ile uyumlu kullanıldığında bu renk göz alıcı bir ortam sunar.

Kolay kullanıma sahip olan antrasit koltuk takımları uzun süreli kullanıma imkan tanır ve zamansız parçalar arasındadır. Bu tarz koltuk takımları beyaz, gri gibi kırlentler aracılığı ile daha da öne çıkarılabilir.

Lacivert Koltuk Takımları

Lacivert koltuk takımları koyu renk oluşu ile öne çıkarken özellikle geniş mekanlar dekore edilirken koyu tonlar tercih edilebilir. Bu tarz koltuk takımları hacimli bir görüntü sunacağından küçük alanlarda kullanılması kişisel tercihlere bağlı olarak şekillenir.

Lacivert koltuk takımlarının kumaşları da kadife gibi yumuşak dokulu malzemelerden seçilebilir. Klasik tarzdaki mobilyalarda lacivert kadife kumaş kaplamalı koltuk takımları ağır bir atmosfer yaratırken şıklığı da birlikte sunar.

Lacivert beyaz gibi renklerle kullanıldığında etkin bir görüntü yakalanabilir. Salon gibi yaşam alanları insanların uzun zaman geçirdiği ortamlardır. Bu sebeple dekorasyonu yapılırken kişisel ihtiyaçlar ve zevklerin yansıtılması gerekir.

Lacivert baskın bir renktir. Bu sebeple de bulunduğu ortama otorite katar. Bu renk koltuk takımları tercih edileceği zaman araya bir veya iki renk katılarak iyi bir kombinasyon yapılabilir. Ağırbaşlı salonlarda tercih edilen lacivert aynı zamanda ciddiyeti de yansıtır.

Yeşil Koltuk Takımları

Yeşil doğanın rengidir. Doğanın rengi olduğu için de kişide huzur ve sükunet duygusu yaratır. Yeşil koltuk takımları ile dekore edilen bir mekanda bu sebeple dingin bir hava oluşur. Yeşil kendisi ile uyumlu diğer renklerle kombinlendiğinde istenilen dekoratif etki kolaylıkla yakalanabilir. Kahverengi, turuncu, sarı , beyaz, altın tonları, kiremit, gümüş tonları yeşil renkle uyum sağlayabilecek örnekler arasında yer alır.

Göz alıcı renk kombinasyonları yapılarak bulunulan mekana anlam katılabilir. Şık bir oturma alanı elde edileceği zaman yeşil koltuk takımı iyi bir seçenek sunar. Yeşil koltuk takımı seçildiğinde kullanılacak perdelerde evin ışık alması, büyüklüğü, camların yerleşim şekli gibi unsurlar da dikkate alınarak karar verilmesi uygun olur. Bu tarz bir mekanda kahverengi, taba, haki ya da beyaz tonlarında perde seçimi yapılabilir.

Kahverengi ve Krem Koltuk Takımları

Kahverengi ve krem koltuk takımları sade bir dekorasyon yaratmak isteyenler için uygundur. Özellikle krem tonları küçük mekanları daha geniş göstermesi bakımından tercih edilir. Günümüzde yaşam alanlarının gittikçe küçülmesi minimal tarzda dekorasyon fikirlerini de öne çıkarmaktadır. Beyaz, bej ya da krem tonları minimal tarzın en iyi yansıtılabileceği renkler arasındadır.

Özellikle salon dekorasyonunda sık tercih edilen kahverengi kendine has yapısı ile öne çıkan bir renktir. Birçok renkle kombinlenebilmesi, zarif bir renk olması da kahverenginin önemli bir özelliğidir. Bir koltuk takımı 3’lü ,2’li parçalardan ve berjerlerden oluşabilir. Bu tarz bir takım seçildiğinde tüm takımın tek renk olması sıradanlık ve monotonluk hissi uyandıracağından araya renk katılması daima dekorasyonda istenilen başarıyı yakalamayı sağlar.

Salon dekorasyonu yapılırken koltuk takımı için seçilecek rengin perdeler, duvarlar ve halı ile de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan aksesuar seçimleri sırasında da renkler önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca aydınlatmanın da dekorasyon üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir.

Diğer Tercih Edilen Renkler ve Çift Renk Kombinleri

Koltuk takımı seçimi sırasında çok sayıda renk alternatifi bulunur. Kişisel zevklerin yanı sıra yansıtılacak stilin de koltuk takımı seçilirken etkisi bulunur. Günün değişen trendleri, moda olan renkler de koltuk takımı seçiminde etkili olur.

Çok sayıda renk seçeneği arasında seçim yapmak zor olsa da bazen dekorasyona eklenecek bir kaç küçük dokunuşla yeni bir atmosfer yaratılabilir. Salonda kullanılan perdelerin rengi ya da duvar ve halının rengi de koltuk takımı renklerinin öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Siyah renkte bir koltuk takımı seçildiğinde beyaz renkle kombinlenebilir. Siyah renk ciddiyeti temsil eden ağır bir renktir. Beyazla yakalanacak bir kontrast mekana canlılık katabilir. Bu sayede dinamik bir ortam yakalanabilir.

Her rengin kendine has bir yapısı ve yansıtacağı duygu bulunur. Mücevher tonları olarak adlandırılan mavi ve yeşil tonları da şatafatı ve lüksü işaret eden derin renklerdir. Renkler hayata anlam katan unsurlardır ve insanın duygu dünyasını da harekete geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple örneğin sarı renk harekete geçmeyi ifade ederken yeşilde sakinlik hissi ve doğanın ritmi yakalanabilir.

Kırmızının tutkulu ve dinamik yapısı mavide sadakat ve samimiyete dönüşür. Stresli bir yaşamı olanlar yaşam alanlarında açık mavi tonlarını tercih ettiklerinde bir dinginlik hissi yakalayabilir. Açık mavi tonları aynı zamanda odaklanmayı kolaylaştıran ve huzuru sunan yapıdadır. Doğal, huzurlu ve sakin ortamların yaratılması için yeşilin tonlarından yararlanılabilirken yeşil renkle umut duygusu yakalanır.

Beyaz saflığın ve temizliğin en iyi ifadesidir. Kullanımı sırasında mekana ferahlık hissi katması bakımından da önemli bir renktir. Romantik ve sevimli bir ortam için pembe renk tercih edilebilir. Pembe derin bir renktir ve sakinleştirici etkisi ile de öne çıkar. Mutluluk hissi vermesi de bir diğer özelliğidir. Turuncu koltuk takımları ile dikkat çekici ve dinamik mekanlar elde edilebilir.

Kullanıldığı ortamda neşe ve canlılık hissi yatabilen turuncu insanları harekete geçirebilme gücüne sahip olması bakımından da önemli bir renktir.

Koltuk Takımı Seçiminde Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

Koltuk takımı seçilirken birçok kriter değerlendirilmelidir. Özellikle mobilyanın iskeletinin sağlam olması ve uzun süreli kullanıma uygun olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak mekanın büyüklüğü de burada önemli bir ölçüt haline gelir. Küçük mekanlar için yerden yüksek mobilya seçimleri her zaman için avantaj yaratır. Büyük mekanlarda yere oturan mobilyalar alanda daralma yaratmazken küçük mekanlarda bunun tersi geçerli olur.

Koltuk takımı seçerken küçük alanlarda açık renklerin ve yerden yüksek mobilyaların seçilmesi alanı daha ferah yapacaktır. L koltuk tarzında koltukların tercih edilmesi de bu açıdan yararlıdır.

Koltuk takımının garanti süresi dikkate alınması gerekirken kullanılan kumaşın kalitesi de oldukça önemlidir. Kumaşın kalitesi kolay temizlenebilir olmasına olanak yaratır. Koltuğun dayanıklılığı, görsel sunumu da koltuk takımının kalitesi üzerinde doğrudan etkilidir.

Koltuk takımının modeli kişisel tercihlerle uyumlu olmalı ve kişinin istediği atmosferi yansıtabilmelidir. Bunun yanı sıra üzerindeki detaylar, kullanılan kırlenteler de takımla uyumlu olmalıdır. Koltuk takımı ev dekorasyonu sırasında en önemli parçalardan biridir. Evin ölçüsü dikkate alınarak seçilen bir koltuk takımı hem konforu hem de şıklığı birlikte sunabilir.

Koltuk takımı seçimi yapılmadan önce uygulanacak ev dekorasyonu hakkında fikir sahibi olunması ve kişinin ne isteğine karar vermesi gerekir. Koltuk takımları kanepeyle ya da berjerlerle tamamlanabilir. Buna ilaveten puflarla da salon dekorasyonu desteklenebilir.

İhtiyaçların göz önünde bulundurulması, koltuk takımının işlevsel olması, parçaların birbiri ile renk uyumu da bu süreçte dikkate alınması gerekenlerden bazılarıdır.

Yatak Olabilme Özelliği

Koltuk takımı seçilirken yatak olabilme özelliğine sahip ürünler tercih edilmesi daima avantaj yaratır. Kişilerin zaman içerisinde ihtiyaçlarının değişebileceği unutulmaması gereken bir ayrıntıdır. Bu sebeple de alınan ürünlerin birbirinden bağımsız olarak da kullanılabilme özelliği olmasına dikkat edilmelidir.

Yatılı misafirlerin çok sık geldiği bir evde yeterli alan yoksa koltukların yatak olabilme özelliği büyük bir yarar sağlar. Açılır kapanır kanepeler ya da koltukların yatak olabilme özelliği mekanı işlevsel kullanabilme olacağı yaratır.

Sandıklı Koltuk Takımı, Depolama Alanı Özelliği

Sandıklı koltuk takımları da işlevsel mobilya örnekleri arasında yer alır. Depolama alanları kurtarıcı bölümlerdir. Günümüzde evlerin giderek küçülmesi işlevsel mobilyalara olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu noktada ise yatak olabilme özelliğine sahip koltuklar, depolama alanı imkanı suna  sandıklı koltuk takımları evlerde nefes almaya olanak yaratan seçeneklerdir.

Kumaş Rengi ve Türü Seçimi

Bir koltuk takımını yansıtan en önemli özellik ne tür kumaşla kaplı olduğudur. Doğru model doğru renk seçimi ile bir koltuk takımı nefis parçalardan oluşan önemli bir dekorasyon unsuru haline gelebilir. Kumaş türleri koltuğun modeline göre seçilmelidir. Örneğin Chester tip koltuklar ilk üretildikleri yıllarda deriden imal edilirken günümüzde bu koltuklar kumaş kaplamalardan da yapılabilmektedir.

Kumaşın rengi de önemli bir ayrıntıdır. Renk mekandan bağımsız kabul edilmez. Dekorasyonun en önemli unsurları arasında yer alan renk, hem psikolojik yansıması ile hem de ortama katacağı etki ile doğru tercih edilmelidir.

Koltuk takımının yerleştirileceği alandaki zemin rengi, halı, duvarlar, kapı ve perdelerde kullanılan rengin de önemi oldukça fazladır. Bazı renkler kasvet ve ağırlık hissi verirken bazı renkler ferahlığın ve aydınlığın hissedilmesine yardımcı olur.

Dekorasyon aşamasında önemli olan ise hangi rengin hangi renkle kombinlenmesi gerektiğini doğru bilmektir. Bu sayede görsel bir şölen yakalanabilir. Kontrast renklerin kullanımı, sıcak ve soğuk renklerin tercih edilmesi halinde ne tür bir kombin yapılacağı oldukça önemlidir. Koltuk takımları seçilirken bir bütün olarak konunun ele alınması fayda sağlar.

Oda Büyüklüğüne Göre Koltuk Seçimi

Koltuk seçimi mekanın boyutları ile uyumlu olmadığında dar bir yaşam alanı elde edilebileceği gibi anlamsız boşlukların ortaya çıktığı istenmeyen bir dekorasyonla da karşılaşılabilir. Öncelikle küçük alanlarda L tip koltuk takımları büyük bir kolaylık yaratmaktadır. Bu tür koltuklar puf ve benzeri aksesuar öğeleri ile de desteklenebilir ve görsel açıdan istenilen etki yakalanabilir.

L koltukların nereye yerleştirildiği de oldukça önemlidir. Doğru bir planlama ile küçük bir mekan olduğundan daha geniş ve ferah hissedilebilir. Bu tip koltuklarda açık renklerin tercih edilmesi de mekanın genişlik hissi vermesi bakımından önemlidir.

Geniş alanlarda seçilecek koltuk takımları daha hacimli ve gösterişli olabilir. Bu tarz bir mekanda koyu renklerin tercih edilmesinde de bir sakınca olmaz. Küçük bir oda için sandıklı koltuk modelleri ya da yataklı koltuk modelleri de alternatif yaratması bakımından tercih edilebilir.

Koltuk Takımı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Konforlu ve modern koltuk takımı seçimi yapılırken kişisel ihtiyaçlara ek olarak günün moda anlayışı da takip edilebilir. Dekorasyon sırasında birçok unsur birlikte değerlendirilmelidir. Bu unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Aydınlatma,
 • Alan büyüklüğü,
 • Kişisel tercihler,
 • Günün moda anlayışı,
 • Tercih edilen stil,
 • Konfor,
 • Rahatlık,
 • İşlevsellik,
 • Renklerin kullanımı,
 • Aksesuar tercihleri,
 • Duvar dekorasyonunda kullanılacak objeler,
 • Avize ve aplik seçimleri.

İnsanlar büyük bir zaman aralığını yaşam alanlarında geçirir. Bu sebeple de yaşam alanlarının konforlu ve rahat olması istenir. Buna ilaveten çoğu zaman şıklık da birlikte aranır. Salonlar evin en çok kullanılan dekoratif alanı arasında yer alırken buraya ayrı bir özen gösterilir. Kişi kendi özgün tarzını bu tür iç mekanlarda kolaylıkla yaratabilir.

Kare ya da dikdörtgen şeklindeki bir salonda yapılacak dekorasyon farklıdır. Bu alanların ihtiyaç duyacağı mobilya türüne uygun bir dekorasyon yapılması icap eder. Dairesel bir salon yapısı için de ihtiyaç duyulan koltuk modeli farklı olur. Bu sebeple salonun şekli koltuk takımı seçiminde önemlidir. L tipi salonlarda kullanılacak koltuk takımında kısa duvarlara berjerler yerleştirilebilir.

Geniş duvarların olduğu bölümlere üçlü ve ikili koltuklar yerleştirilmesi uygun olur. Dairesel salonlarda dairesi formalardaki koltuk takımları uygun olurken kare ve dikdörtgen tipi salonlarda odanın merkezine bir orta sehpa konumlandırılmasına dikkat edilmelidir.

Koltuk Takımı Fiyatları

Koltuk takımı fiyatları seçilecek modele ve ürün kalitesine bağlı olarak değişir. Her takımın kendine özgü bazı özellikleri olur. Koltuğun kaplamasında kullanılan kumaşın türü, koltuğun iskeleti ve benzer çok sayıdaki unsur bir koltuk takımının fiyat aralığını belirleyen önemli ayrıntılar arasında yer alır.

Koltuk takımının kaç parçadan meydana geldiği, depolama alanına sahip olup olmadığı, üretiminde el işçiliğinin kullanılması, ince işçilik gerektiren modeller tercih edilmesi de koltuk takımı fiyatlarında değişkenlik görülmesinde etkilidir.

Bir koltuk takımının sağlam iskelet yapısı uzun yıllar kullanılmasına olanak verir. Bu sayede başlangıçta yüksek fiyatlı gibi görülebilen bir ürün uzun yıllar dolaşımda kalarak kendini amorti eder. Kullanıcı açısından da hem sağlıklı bir ürüne sahip olunmuş olur hem de fiyat açısından bütçe dostu bir koltuk takımına sahip olmak kolaylaşır.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.