Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Ayak Malzemesi

Tarz

Renk

Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster
Ada-SNT Yemek Odası
38.190,00 TL
Agra-REN Yemek Odası
29.990,00 TL
Akua-AO Yemek Odası
78.190,00 TL
Akua-ARE Yemek Odası
79.590,00 TL
Akya Black-UYG Yemek Odası
42.190,00 TL
Akya Gold-UYG Yemek Odası
42.190,00 TL
Akya Krom-UYG Yemek Odası
42.190,00 TL
Alfa Gri-AH Yemek Odası
62.390,00 TL
Alfa-ÖZ Yemek Odası
72.390,00 TL
Alfeo-NT Yemek Odası
24.190,00 TL
Alina Antrasit-SEN Yemek Odası
49.190,00 TL
Alina Ceviz-SEN Yemek Odası
49.190,00 TL
Alina Ekru-SEN Yemek Odası
49.190,00 TL
Alina Gri-SEN Yemek Odası
49.190,00 TL
Alina Yemek Odası
29.390,00 TL
Bu kategoride toplam 592 ürün listeleniyor.

Yemek Odası Takımı Modelleri ve Fiyatları

Yaşadığımız mekanları değerli kılan kişisel beğenilerimizi ve zevkimizi yansıtabileceğimiz eşyalarla bu alanların dekorasyonunu yapmaktır. Bu sayede mekanı kişiye özel hale getirebiliriz. Yemek odası takımları da ailemizle keyifli vakitler geçirmemizi sağlarken sevdiğimiz dostlarımızı, misafirlerimizi, arkadaşlarımızı ağırlamak için alternatifler sunar.

Yemek odaları aydınlatma gereçleri, kullanılan aksesuarlar gibi çeşitli araçlarla daha şık ve konforlu bir hale getirilebilir. Bir mekanda doğru mobilya tercihleri yapılması görsel açıdan istenilen sonuçların elde edilmesinde yardımcıdır.

Yemek odasında kullanılacak mobilyalar arasında doğru masa seçimi oldukça önemlidir. Eşyaların mekanın ölçüleri ile uyumlu olmasının yanı sıra ihtiyaçlara da yanıt verebilecek özellikte olması gerekir.

Bu sayede gelen misafirler rahat ağırlanabileceği gibi günlük ihtiyaçlarımız karşısında da konforlu ve rahat bir ortam elde edilebilir. Yemek odası takımı kullanıcısına rahatlığın yanı sıra işlevsellik ve kullanım kolaylığı da sunmalıdır.

Yemek odası olarak ayrılan bölümün diğer eşyalarla uyumlu olması ortamda bütünlük yaratılmasına da yardımcı olur. Bu sayede gözü yormayan, mekanı birbiri ile uyumlu hale getiren bir atmosfer oluşturulabilir.

Her Tarza ve Her Aileye Uygun Yemek Odası Takımları

Yemek odası takımı seçilirken öncelikle masanın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Yemek masasının fonksiyonel özelliklere sahip olması kullanım kolaylığı yaratacaktır. Bu sebeple açılır kapanır bir masa tercihi daima işe yarar. Bunun yanı sıra masanın kare, dikdörtgen ya da yuvarlak olması da eşyaların formuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Mekanın boyutları, eşyaların ebatları, renk seçimleri gibi çok sayıda unsur bir yemek odasında istenilen stilin yansıtılması sırasında dikkate alınmalıdır. Masa yüksekliği de oturanların rahat bir pozisyon alabilmesine yardımcı olmalıdır.

Masa etrafına yerleştirilecek sandalyelerin de rahat bir hareket alanı bırakmasına dikkat edilmelidir. Özellikle kalabalık misafir grupları ağırlanırken mekanda rahatça dolaşabilmek, servis sırasında ev sahibinin herkese ulaşabilmesi de oldukça önemlidir.

4 kişilik bir aile için seçilecek yemek masası ve yemek odası takımının buna göre ayarlanması uygun olur. Ayrıca zaman zaman gelebilecek misafirlerin de düşünülmesi gerekebilir.

6 kişilik bir ailenin kullanacağı masa boyutları 8 kişilik bir aileye oranla daha küçük olmalıdır. Kişi sayısı arttıkça kullanılacak sandalye adedi ve mekanda yapılacak düzenlemelerde de değişiklik olması kaçınılmazdır.

8 kişilik bir aile için tercih edilmesi gereken masa ise odanın büyüklüğü dikkate alınarak yerleştirilmelidir. Yemek odası seçerken yansıtılacak tarza bağlı olarak mobilyalar tercih edilir. Modern bir etki yakalanacağı zaman sade ve düz hatlardan oluşan mobilyaların kullanılması uygun olur.

Modern mobilyalarda abartıdan uzak bir sadeliğin yansıtılması gerekir. Açık renk tonları da bu tarz mobilyalar için uygun olabilir. Ayrıca kullanılacak aksesuarlar, perdelerin rengi gibi ayrıntılar sayesinde bir bütünlük elde edilebilir.

2024 Yemek Odası Takımı Modelleri

Yemek odası modeli seçilirken kişisel zevkler, beğeniler, günün modası olan ürünler dikkate alınarak bir düzenleme yapılabilir. Modern bir tarz ya da klasik bir stilin yansıtılması sırasında tercih edilecek mobilya modelleri de farklı olur.

Yemek odası takımı seçilirken masanın kenarlarında bırakılacak geçiş alanları da dikkate alınmalıdır. Öncelikle odanın akışına bağlı olarak ne kadar geçiş alanı bırakılabileceğinin hesaplanması gerekir.

Her oda birbirinden farklı özellikler gösterir. Buna ilaveten herkesin ihtiyaçları ve kişisel tercihlerinde değişiklik olması da doğaldır. Mobilya seçimi sırasında yerleşim planına sahip olmak daima avantaj yaratır. Bu sayede hata yapmadan doğru mobilyaların seçilmesi kolaylaşacaktır.

Bohem tarzda bir mobilya seçimi yapılacaksa renkli ve eğlenceli modeller tercih edilir. Canlı renkler, farklı desenler ve buna ilaveten Vintage tarzı mobilyalarla bohem tarzı yakalayabilmek mümkündür.

Eklektik tarzda bir mobilya seçimi yapılacağı zaman ise tek bir stilin hakimiyet kurduğu alanlardan ziyade birden farklı tarzın harmanlanması uygun olur. Farklı stilleri bir araya getirebilen eklektik tarzda birçok renk tonu bir arada kullanılabilir.

Klasik tarzda döşenecek bir yemek odasında el yapımı mobilyalar ,işlemeli ürünler, oymalar, nostaljik aksesuarlar tercih edilmelidir. Doğallık sağlanırken mobilyalarda lüks bir görünüm klasik tarzda yer alan ayrıntılar arasındadır.

Modern bir tarzda ise sadelik ve zarafet öne çıkar. Düz çizgiler, açık renkler sayesinde ferah mekanlar modern tarzla elde edilebilir. Bu stilde mobilya seçimi yapıldığında konfor ve şıklık bir arada yakalanabilir.

Modern Yemek Odası Takımları

Günümüzde mobilya seçimi yapılırken farklı birçok tarz yaşam alanlarında yansıtılabilmektedir. Bunlar arasında yer alan modern tarzdaki mobilyalar sayesinde konfor ve rahatlık yaşam alanına taşınır. Yemek odası seçimi yapılacağı zaman modern yemek odası takımlarının düz çizgilerden oluşması beklenir. Sade renkler ortama sakinlik ve huzur hissi yaymalıdır.

Modern tarzı yansıtan şık avizeler sayesinde yemek odasının havası değiştirilebilir. Mekanda kullanılacak dekoratif fon perdeleri aracılığı ile de görsel düzenlemeye katkı sunulabilir. Metalik renklerin sık kullanıldığı modern mobilyalarda özellikle mobilya ayakları bu husus dikkate alınarak tercih edilmelidir. Ahşap detaylar da modern stildeki mobilyalarda sıklıkla kullanılan unsurlar arasındadır.

Açık renkler sayesinde mekanın aydınlık ve ferah olması sağlanabilir. Beyaz, bej gibi renk tonları sade ve dengeli bir atmosfer elde edilmesine yardımcıdır. Modern stilin kendine özgü bir havası bulunur. Bu tarzdaki mobilyalar sade ve yalın halleri ile öne çıkar.

Günümüzde çok sık tercih edilen modern tarzdaki mobilyalar 1950’li yıllardan bu yana zaman zaman bazı değişiklikler geçirerek özelliğini korumaya devam etmiştir.

Modern stilin temelinde sadelik yatar. Keskin çizgiler bu tarzda öne çıkar. Basit renk paleti sayesinde rahatlık ve konforun yanı sıra şıklık kullanıcıya bir arada sunulabilir. Bu tarz aynı zamanda gösterişten uzak bir yaklaşımı benimser.

Country ve Avangart Model Yemek Odaları

Country tarzı mobilyalar kişiye kırsalın sakin ve dinlendirici havasını hissettirir. Bu tür bir mobilya stili benimsendiğinde köy yaşamının huzurlu havası atmosfere eklenebilir. Country tarzında parlak beyazlar, hafif kreme kaçan tonlar, sarı, kırmızı, yeşil ve soluk maviler sıklıkla kullanılır. Doğal malzemelerin öne çıktığı bu tarz eşyalarda rüstik ahşap zeminlerle bütünlük sağlanabilir.

Süslü ahşap mobilyaların, yıpranmış etkilerin yansıtılabileceği Country tarzında odanın tavan kaplamaları da bu stille uyumlu olduğunda güzel bir atmosfer elde edilebilir. Dekoratif yastıklar, limon desenli tekstil ürünleri, zeytin ağaçlarının yansıtıldığı masa örtüleri, süslü porselen tabaklar dekorasyona derinlik katabilecek aksesuarlar arasında yer alır.

Çok yönlü bir dekorasyon stilini kullanıcıya sunabilen Country tarzında rahat ve yaşam izlerini bulmak mümkündür. Doğal ahşap kaplamalar ve mobilyalar sayesinde bu stil ortama yansıtılabilir. Tavanlarda ahşap kirişler, keten ve pamuk benzeri doğal malzemeler, pastel tonlar, tonsürton renkler, sakin renkler kullanılarak Country tarzı bir yemek odası dekorasyonu oluşturulabilir.

Avangart bir tarz oluşturulmak istendiğinde ise eski kalıpların yıkılması gerekir. Yeniliklerin uygulanacağı bu tarz bir dekorasyonda kabul görmüş bakış açıları reddedilir. Denenmeyen ve yeniye odaklanan Avangart stilde diğer tüm akımlardan farklı bir bakış açısı vardır.

Zaman zaman marjinalliği bu stille yakalamak mümkündür. Klasik tasarımlardan farklı olarak mobilyada modern bir tarz yakalanacağı zaman Avangart mobilya seçenekleri kullanılır.

Geometrik şekillerin yanı sıra abartılı renkler de bu stilin yansıtıcısıdır. Birbirinden farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan yemek odası takımları sayesinde Avangart bir tarz oluşturulabilir. Avangart stilde mobilyalar özgün özellikler taşır. Bu sebeple de klasik olandan ve geleneksel tasarımlardan farklıdır. İlginç ve farklı olana yönelen avangart tarz mobilyalarda çok renklilik sayesinde özgün bir ortam oluşturulabilir.

Ahşap Yemek Odası Takımları

Ahşap yemek odası takımları uzun yıllar kullanılabilme özelliğinde olur. Bu sebeple ahşap ürünler tercih edilecekse zamansız parçalara yönelmek gerekir. Ahşap mobilyaların bakımı ve temizliği de kolaydır. Bu tarz mobilyalar değişime ve dönüşüme de açıktır. İç mekanda kaliteli ve şık bir hava yaratma konusunda ahşap mobilyaların öne çıkan özelliklerinden yararlanılabilir.

Klasik bir tarz yansıtılacağı zaman ahşap mobilya seçeneklerinden faydalanılabilir. Klasik stil sayesinde iç mekanın daha şık ve ferah görünmesi sağlanabilir.

Klasik tarzdan daha modern çizgilere geçiş isteniyorsa ahşap mobilyalarda rüstik stil de denenebilir. Bu durumda da mobilyalarda eskitmelerden yararlanılması gerekli olur. Bu tarz mobilyalarla birlikte kullanılacak aksesuarlarda sadelikten yana olmak doğru bir yaklaşımdır.

Ahşap yemek odası takımı seçildiğinde bakımları da kolay olur. Ahşap mobilyaların yüzeylerinin korunması gerekir. Bu sebeple de doğru bakım yöntemleri kullanılmalıdır.

Doğrudan güneşe maruz kalması da ahşap mobilyalarda renk değişimine yol açabileceğinden bu hususa da dikkat edilmesi uygundur. Kaliteli bir ahşap malzeme seçimi yapıldığı takdirde mobilyada çatlama ya da çizilme gibi etkilerle karşılaşılmaz. Uzun yıllar kullanılmak istenen ahşap mobilyaların bakım ve temizliklerinin düzenli olarak yapılması fayda sağlar.

Yemek Odası Takımında Hangi Parçalar Yer Alır?

Yemek odası takımları sayesinde salonda istenilen ambiyans yakalanabilir. Bu sebeple de doğru parçalardan bir araya gelmiş bir takım şık ve konforlu ortamı kullanıcısına sunar. Yemek odasında yer alan yemek masası en az 6 kişilik bir aile düşünülerek seçilmelidir. Bu sayede çocukları olmayan çiftler gelen misafirler için rahat bir ağırlama alanına sahip olur.

Yemek odasında bulunan mobilyalar yemek masası, masa sandalyeleri, vitrin ya da konsol olabilir. Misafir tabakları, bardak ve diğer mutfak malzemeleri vitrin ya da konsol içine yerleştirilebilir. Yemek masası ile konsol ya da vitrinin uyumlu olması bütünlük sağlanabilmesi açısından önem taşır. Bu sebeple yemek odası mobilyaları tercih edilirken belirli bir stili yansıtması uygun olur.

Yemek odalarında kullanılan konsollar yatay modüller olarak karşımıza çıkar. Vitrinler ise dikeyde eşya depolama alanı olarak kullanılan yemek odası parçaları arasında yer alır. Konsol ya da vitrin tasarımlarında cam, ayna ya da farklı malzemeler kullanılarak mobilyalara farklı bir görünüm katılabilir. Her mobilya tarzı farklı bir stili yansıtacağından kullanılan dekoratif malzemeler de buna göre seçilebilir.

Yemek Masası

Yaşam alanlarında olmazsa olmaz parçalar arasında yer alan yemek masaları yemek odası takımlarının da en temel unsurlarından biridir. Yemek odası takımı yemek masası olmadan anlam kazanmaz.

Yemek yeme ihtiyaçları bir masada karşılanır. Bu sebeple hemen hemen her evde büyük ya da küçük bir yemek masası ile karşılaşılması olağandır. Yemek masası seçimi yapılırken seçilen mobilyadaki tarzın yansıtıcısı olabilecek modellere yönelmek uygun olur.

Yemek masası üzerinde kullanılacak aksesuarlar da ortama belirli bir etki katabilme gücünde olduğundan bunlara da dikkat edilmesi gerekir. Yemek masası örtüleri, yemek takımları, masa üzeri aksesuarları, konsol üzeri aksesuarları ve perde, duvar boyası gibi ayrıntılar sayesinde yemek odasında farklı bir atmosfer yaratabilmek mümkündür.

Masa düzeninin en belirleyici unsuru masa örtüsüdür. Bu nedenle doğru masa örtülerinin seçimine dikkat edilmelidir. Yemek masası üzerinde ağırlanacak kişi sayısı ile uyumlu servisler kullanılabilir. Amerikan servisler ya da otantik servis örnekleri arasından bir seçim yapılabilir.

Yemek masasında tabak, çatal, kaşık yerleşimine de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle misafir sofraları hazırlanırken en özel eşyaların kullanılması sofrayı daha şık hale getirecektir.

Yemek masası ahşap malzemelerden üretildiğinde uzun ömürlü ve dayanıklı olur. Bu sebeple de seçilecek ahşabın kalitesine dikkat edilmelidir. Uzun yıllar kullanılmak üzer tasarlanan yemek masasının bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede ilk günkü yenilik korunabilir.

Yemek masası seçilirken mekanın şekil açısından ve boyut olarak özelliklerine göre hareket edilmesi uygundur. Dar bir yemek odasında kullanılacak eşyalar minimalist tarzda tercih edilebilir. Bu sayede alan kullanımı rahat olurken konforlu bir yemek odasına sahip olunabilir.

Modern tarzda mobilyalar da düz ve sade hatlara sahip olabileceğinden küçük bir yemek odası için uygun örnekler sunabilir. Küçük yemek odalarında masanın yerleşim yerinin etrafında dolaşabilecek alan bırakılması gerektiğinde masanın nereye yerleştirileceği önemli hale gelir.

6 kişilik bir yemek masasının kaplayacağı alanla 8 kişilik veya 12 kişilik yemek masası arasında fark olur. Yemek masasının etrafına yerleştirilecek sandalyeler de ebatları bakımından masa ile uyumlu olmalıdır.

Kare bir yemek masası ile yuvarlak yemek masası arasında fark olur. Ayrıca dikdörtgen yemek masası en ve boy olarak diğer masa türlerinden farklılık gösterebilir.

Yemek masasına oturulduğunda rahat bir kullanım olanağı sunmalıdır. Bu sebeple de ayak yüksekliğinin standartlara uygun üretilmiş olması gerekir. Küçük bir yemek odasında yemek masası ayaklarına da dikkat edilmelidir. Hacimli ve ağır malzemelerden üretilmiş masa ayakları alanı olduğundan daha dar hale getirebileceği gibi hareket imkanını da kısıtlar.

Büyük yemek odası tasarlanırken mobilyaların ebatlarının hacimli olması, koyu renkler tercih edilmesi veya farklı modüllerin bir arada kullanılması çoğu zaman sorun teşkil etmez.

Büyük yemek odasında yemek masası seçimi yapılırken de masa ayakları, masanın 12 kişilik olması, masa sandalyelerinin hacimleri alana uygun olarak tercih edilebilir.

Yemek masası genişliğinin rahat bir yemek için önemli olduğu unutulmaması gereken ayrıntılardan biridir. Yemek masasının genişliği, oturma düzeni, masa şekli kişisel taleplere, masanın yerleştirileceği alanın büyüklüğüne ve ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

En ideal yemek masası yüksekliği 75-76 cm aralığında değişir. Bu ölçü ile uyumlu bir yemek masasında rahat bir şekilde yemek yenebilir. Dirsekler yemek masasına oturulduğunda masaya rahatça erişebilmelidir. Bu sayede ideal ölçüler bulunmuş olur.

Ayaklar masanın altında yerde düz bir şekilde durabilmeli ve bacaklar da rahat bir şekilde masa altına konumlanabilmelidir. Yemek masası kullanıcıya konforun yanı sıra kullanım kolaylığı ile birlikte şıklığı vadetmelidir.

Yemek masası açılır kapanır özelliklere de sahip olabilir. Bu durumda kapatıldığında daha küçük bir yemek masası elde edilir. Özellikle dar mekanlar için açılır kapanır yemek masası modelleri ideal örnekler sunar.

Yemek Odası Konsolu ve Aynalar

Yemek odasında konsol kullanılacağı zaman hem depolama alanı hem de dekoratif bir unsur elde edilmiş olur. Konsol üzerine yerleştirilecek aksesuarlar sayesinde de yemek odasında şık bir görünüm elde edilebilir.

Konsollar depolama alanı olarak işlevsel özelliklere sahip olan yemek odası modüllerinden biridir. Yemek odası konsoluna çeşitli mutfak eşyaları konabilir. Bunun yanı sıra misafir için ayrılan yemek tabakları, bardak ve masa düzeni için gerekli malzemeler konsolda muhafaza edilebilir.

Konsollar tasarlanırken tek parçadan oluşan bir mobilya seçeneğine ilaveten birkaç parçadan oluşan mobilya türleri de örnek olarak verilebilir. Modüler yapıda olabilen bu parçalar birbiri ile uyumlu bir görsellik sunar.

Birkaç parçadan oluşan konsollar üzerinde ayna gibi yansıtıcı unsurlar kullanılarak mekan daha dekoratif hale gelir. Konsol uzunlukları genelde standart ölçülerdedir. Konsol aynaları sayesinde yemek odaları daha ferah bir görünüme kavuşur.

Ayna bulunulan mekanı olduğundan daha geniş ve ferah göstermeye yarayan önemli bir aksesuardır. Yemek odasının duvarlarında tablo, ayna ve benzer dekoratif ürünler kullanılmak sureti ile farklı bir etki yakalanabilir.

Konsol ve büfe üzeri dekorasyonu yapılırken öncelikle bir odak noktası oluşturulmalıdır. Vintage objeler ve modern tasarımlı ürünler kullanılarak bir stil yaratılabilir. Depolama işlemi dolapların içinde bitirilmeli ve konsol üzerine yalnızca dekoratif objeler için alan bırakılmalıdır. Dekorasyon yapılırken farklı stillerin bir arada kullanılmasından korkulmaması yaratıcı sonuçlar elde etmeye yarar.

Sade bir dekorasyon stilinde araya biraz renk eklemek her zaman etkileyici çözümler sunar. Doğal malzemeler, masif ahşaplar ve hafif tesktürler birlikte kombinlenebilir. Çeşitli dokular mekana dahil edilmek istendiğinde ise puf ve battaniyeler kullanılarak yemek odasında güzel bir atmosfer elde edilebilir. Yemek odası dekorasyonu sırasında duvar alanının kullanılması da uygun olur.

Duvara eklenecek bir tablo ile mekanda derinlik hissi yakalanabilecektir. Daha önce kullanılmış olan aksesuarlar yeniden dolaşıma sokulabilir. Bunun için de onlardan yararlanarak yeni bir atmosfer elde edilebilir.

Konsol stili öne çıkarılacağı zaman bazı vurgulu parçalar kullanarak da hareket edilebilir. Odak noktası bitkiler, büyük abajur ve vazolardan oluşturulabilir. Aynalar bir mekanın daha derinlikli ve aydınlık görünmesine yardım eder. Aynalar sayesinde dar mekanlarda ferahlık hissi elde edilir.

Ortamı aydınlatan ve ışıl ışıl bir görünüm sunan aynalar konsol üzerinde vitrinlerde kullanılabilir. Duvar dekorasyonu için de aynadan oluşan aksesuarlar yaratıcı bir ortam elde edebilmeyi sağlar.

Yemek Odası Sandalyeleri

Yemek odası sandalyeleri masa ile uyumlu özellik göstermelidir. 6 kişilik yemek masası sandalyesi tercih edilebileceği gibi 8 kişilik yemek masası sandalyeleri de evde yaşayan kişi sayısı baz alınarak seçilebilir.

Masa sandalyelerinin model ve hacim olarak yemek masası ile uyumlu özellikler taşıması dekorasyonda bütünlük sağlayabilmek için gereklidir. Bu sayede birbiri ile uyumlu parçalardan oluşan bir yemek odası elde edilebilir.

Yemek masasında kullanılan sandalyelerin yumuşak bir oturum alanına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Oturan kişinin rahatlığı sağlanabilmeli, sırt yaslama kısımları desteklerden meydana gelmelidir.

Bel boşluğu ile uyumlu bir yemek masası sandalyesi oturanlara konfor sağlaması bakımından önemsenmelidir. Bel ve sırt ağrıları ile karşılaşılmak istenmediğinde doğru bir yemek masası sandalyesi seçimi yapılması gerekir.

Sandalye yerden yeterli yükseklikte olmalı ve masada rahat bir biçimde yemek yenmesine imkan tanımalıdır. Sandalyenin hangi tür döşemelerden yapıldığının da önemi vardır. Bu hususlar bir bütün olarak dikkate alınmalıdır.

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Yemek odası dekorasyonu yapmadan önce evin hangi bölümünü bu alana ayırdığımıza karar vermek gerekir. Ardından da ayrılan alanın ebatları, şekli, gibi unsurlar dikkate alınarak bir planlama yapılmaya başlanabilir.

Yemek odasında aile fertleri veya gelen misafirler keyifli sohbetler eşliğinde lezzetli yemekler yiyebilmeli ve bu faaliyetler sırasında da konfordan ödün verilmemelidir.

Yaşam alanını keyifli hale dönüştürebilecek öneriler dikkate alındığı takdirde şık ve rahat bir yemek odası planlaması yapılabilir. Yemek odası dekorasyonu sırasında şıklık ve işlevsellik bir arada kullanılabilmelidir.

Buna ilaveten yemek odasında geçirilen zamanı nitelikli hale getirebilmek için mobilyaların kaliteli ve rahat olmasına dikkat edilmelidir. Yemek masası ya da sandalye seçimleri belirli bir tarzı yansıtacağı zaman standart ölçüler baz alınarak tasarlanmalıdır.

Yemek odasının büyüklüğüne bağlı olarak seçilecek mobilyalar orantılı olmalı, odanın ışık alması, pencerelerin genişliği, perdelerin seçimi gibi tüm detaylar da birlikte değerlendirilmelidir.

Alana uygun bir yemek masası seçimi ile işe başlanmalıdır. Yemek masası şekil ve ebat olarak da mekanda vurucu bir etki yakalayabilme özelliğinde olmalıdır. Dar bir yemek odasında minimalist ya da modern tarzda mobilyalar seçilerek açık renklerin ferahlatıcı özelliğinden yararlanılmalıdır.

Yemek odası küçük ise fonksiyonel mobilyalar tercih edilmeli, depolama alanlarına da yeterince önem verilmelidir. Yemek masasının açılabilir özellikte olması sayesinde gereklilik dışında masa daha küçük boyutlarda kullanılabilecek özellikte olmalıdır.

Küçük evlerde masanın ayakları ve sandalye ayakları alanı boğmayacak nitelikte hacimli olmamalıdır. Yemek masası cam olabileceği gibi sandalyeler seçilirken şeffaf özellik taşıyan malzemeler sayesinde mekanda geçişli bir atmosfer yakalanabilir. Şeffaf dokunuşlar dar alanların geniş hissedilmesine yardım eder.

Konsol ya da vitrin kullanılacaksa bunun da odadaki alanlarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Dar bir mekanda dikey mobilya kullanımı yerden tasarruf ettirir.

Yatay mobilyalar geçiş alanlarında daraltma yaratabileceğinden ayaklı ve dikey mobilyalar tercih edilmesi uygun olur. Bazı modüllerin duvara monte edilebilir özellikte tasarlanması sayesinde mobilya ayakları olmadan zeminde ferahlık hissi de yakalanabilir.

Tüm bu ayrıntılar dikkate alındıktan sonra hangi stilde mobilya seçileceğinin de netleşmesi gerekir. Karakteristik bir yemek odası tasarlamanın yolu kısa bir araştırma yapmaktan geçer. Bunun yanı sıra trend olmuş ürünlerin bilinmesi, renklerin doğru kullanımı hakkında fikir sahibi olunması da yardımcı unsurlar arasında yer alır.

Yemek masası, sandalyeler yemek odası takımlarının vaz geçilmez ögeleri arasındadır. Bu mobilyalar olmadan bir yemek odası oluşturulamaz. Bununla birlikte konsol, vitrin ya da büfe gibi mobilya parçaları yemek odası takımı seçilirken ihtiyaçlar doğrultusunda takıma eklenebilir ya da çıkarılabilir.

Yemek masası, yemek odası olarak ayrılan alanın tam ortasına yerleştirilebileceği gibi alanın dar olduğu evlerde duvara yakın da hizalanabilir. Pencere önleri de yemek masalarının yerleştirilebileceği alanlardır ve mekanda ferahlık hissi bu şekilde elde edilebilir.

Mobilyalarda ayak olması zemin temizliğinin sağlanabilmesi açısından da kolaylık yaratır. Kişisel zevklerin yanı sıra beğenilerin de önemli olduğu mobilya seçimleri sırasında ihtiyaçlar ve işlevsellik de dikkate alınmalıdır.

Yemek Odası Takımı Fiyatları

Yemek odası takımı fiyatları kullanılan malzeme kalitesine , mobilyanın tarzına, ürün üzerindeki işçilik detaylarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Her tarz yemek odası mobilyası farklı malzemelerden üretilebileceği gibi tasarım sırasında kullanılacak aksesuarlar aracılığı ile detaylandırılabilir.

Bir mobilyanın öncelikle iskeletinin sağlam olması istenmelidir. Bu sayede uzun yıllar kullanıma uygun ve bütçe dostu ürünlere sahip olunabilir. Yemek odası ile kullanılacak aksesuarların doğru seçimi sayesinde alanda bütünlük ve estetik bir görünüm elde edilmelidir. Bu sebeple de özellikle aydınlatma araçlarının etkileyici gücünden yemek odası tasarımları sırasında yararlanılması uygun olur.

Yemek odası takımları bir bütün olarak alınabileceği gibi ihtiyaçlara yönelik ürünler de tercih edilebilir. Örneğin bir yemek masası ve sandalyelerine ek olarak kısıtlı alanlarda tek bir konsol da kullanılabilir.

Odanın şekli ya da boyutu uygunsa büyük ebatlı mobilyalar ya da alan yeterli değilse minimal tarzda mobilyalar sayesinde istenilen etki yemek odalarında yakalanabilir. Tüm bu unsurlar dikkate alındığında ise bir yemek odası fiyatı hakkında net bir bilgi vermek yanıltıcı olur. İhtiyaçlar, kişisel zevkler, kullanılacak stil ve seçilecek mobilya miktarı ile ürün kalitesi baz alındığında bir yemek odası fiyatı belirlenebilir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.